Znamy specyfikację pierwszego ARM z pełnym Windows 10

Znamy specyfikację pierwszego ARM z pełnym Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
00:20
03.01.2017
0 komentarzy
2644 wyświetlenia

Jedną z najgorętszych informacji zeszłego roku była zapowiedź pełnej wersji Windows 10 na układach ARM. Pierwszą prezentację widzieliśmy w grudniu i choć dokonano jej w oparciu o układ Qualcomm Snapdragon 820, realne wsparcie będzie dostępne dopiero od wersji 835. SoC ciągle czeka na swoją oficjalną zapowiedź, tymczasem znamy już jego domniemaną specyfikację.

Qualcomm przygotowuje się do wystąpienia na Consumer Electronics Show w Las Vegas. Impreza potrwa od 5 do 8 stycznia i będzie najlepszą okazją do zaprezentowania flagowego Snapdragona 835 - pierwszego układu ARM, na którym uruchomimy pełny pulpitowy Windows 10 (bez dopisku Mobile). Jak donosi @evleaks, cytujący rzekomo wyciekły komunikat prasowy, Snapdragon 835 zawiera Qualcomm Kryo 280 CPU (quad-core), Qualcomm Adreno 540 GPU i Qualcomm Hexagon DSP - wszystkie zintegrowane przez Qualcomm Symphony System Manager i używane w odpowiednich środowiskach roboczych. Dzięki takiemu połączeniu nowy SoC jest o 27% wydajniejszy od poprzedniej generacji.

Qualcomm swoim nowym mobilnym procesorem zamierza wyznaczyć nowe standardy. Snapdragon 835 wykorzystuje nowy 10nm design z ponad 3 milardami ultra-wydajnych tranzystorów, przy czym jest o 30% mniejszy od wersji 820. Producent pisze też o zmniejszonym zapotrzebowaniu na baterię i wsparciu dla AR i VR. Wciąż korzystający z technologii Snapdragon VR820, nowy układ ma zapewnić o 25% szybszy rendering grafiki 3D i 60 razy więcej wyświetlanych kolorów w porównaniu do wersji 820. Prócz niewątpliwych udoskonaleń Snapdragon 835 zasłynie przede wszystkim jako pierwszy układ ARM zdolny do uruchomienia pełnego desktopowego Windows 10 wraz z klasycznymi aplikacjami x86.

Pierwsze urządzenia ARM z Windows 10 zadebiutują prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku. Być może więcej na ten temat dowiemy się już w najbliższych dniach, bowiem CES 2017 startuje już w czwartek.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/specs-qualcomms-first-arm-processor-capable-running-windows-10-leaked/

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor