Qualcomm: większość gier Windows będzie 'po prostu działać' na Snapdragon X Elite

Qualcomm: większość gier Windows będzie 'po prostu działać' na Snapdragon X Elite

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/22/2024, 4:20 PM

Liczba odsłon: 505

W październiku 2023 roku Qualcomm zaprezentował Snapdragon X Elite, "najpotężniejszy i najwydajniejszy" układ SoC dla PC z Windows. Pierwsze komputery wyposażone w niego trafią na rynek w tym roku. Oprócz ogólnej wysokiej wydajności nowy Snapdragon ma też radzić sobie świetnie z grami. Na GDC 2024 jeden z inżynierów Qualcomm powiedział, że emulacja x86/x64 powinna działać bardzo efektywnie, a gry powinny "po prostu działać" bez dodatkowych optymalizacji.

Deweloperzy gier, którzy chcą wydawać swoje tytuły na ARM PCs następnej generacji, mogą wybierać pośród kilku opcji. Najlepszy sposób to optymalizacja gry, aby uruchamiała się natywnie na ARM, co zapewni wyższą wydajność i mniejsze zużycie energii. Drugą opcją jest stworzenie aplikacji hybrydowej z natywnymi bibliotekami Windows i sterownikami Qualcomm, podczas gdy pozostała część gry jest emulowana. Deweloperzy mogą też zostawić wszystko tak, jak jest, i pozwolić Snapdragonowi uruchamiać ich gry z użyciem emulacji x64.

Emulacja x86/x64 na ARM w Snapdragon X Elite. Źródło: TheVerge.com

Qualcomm obiecuje "ekstremalnie wydajną" emulację dzięki buforowaniu. Po początkowej próbie przetłumaczenia nowego bloku kodu system buforowania jest ekstremalnie wydajny – głosił jeden ze slajdów prezentacji na konferencji GDC. GPU Adreno powinien obsłużyć większość gier dzięki sterownikom DirectX 11, 12, Vulkan i OpenGL. Warstwy mapowania powinny także umożliwiać uruchamianie starszych gier DirectX 9. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia. Systemy anti-cheatowe działające na poziomie jądra nie będą działać, jeśli nie zostaną przeportowane natywnie, podobnie jak gry wykorzystujące instrukcje AVX. Qualcomm twierdzi, że jego inżynierowie testują wszystkie najlepsze gry na Steamie i większość z nich powinna działać.

Emulacja x86/x64 na ARM w Snapdragon X Elite. Źródło: TheVerge.com

Konsumenckie wersje Surface Pro 10 i Surface Laptop 6 (w odróżnieniu od Surface Pro 10 for business i Surface Laptop 6 for business) mogą być jednymi z pierwszych PC z Windows wyposażonych w Snapdragon Elite X. Nie zostały one jednak jeszcze zapowiedziane, a sam Microsoft prawdopodobnie nie zamierza ich promować jako urządzeń do gier.

Źródło: https://www.theverge.com/24107331/qualcomm-gdc-2024-snapdragon-on-windows-games

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia