Windows 11 wymagania. Dowiedz się, czy możesz bez obaw zainstalować go na swoim komputerze

Windows 11 wymagania. Dowiedz się, czy możesz bez obaw zainstalować go na swoim komputerze

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7/24/2023, 7:00 PM

Liczba odsłon: 14901

Windows 11 oficjalnie wydany został 5 października 2021 roku. Gdy na rynku zadebiutował nowy Windows 11, wywołał spore zamieszanie i zniesmaczenie wśród użytkowników Windows. Wszystko za sprawą nowych wymagań sprzętowych. W domach wielu osób bowiem korzystano jeszcze z komputerów sprzed kilku lat, które, jak się później okazało, nie były gotowe na wyśrubowane wymagania. Tym samym coraz więcej osób zaczęło zadawać sobie pytanie: "Czy na moim komputerze pójdzie mi Windows 11?"

Czas więc rozwiać wszelkie wątpliwości! Przybliżymy Wam wszystkie najważniejsze kwestie związane z Windows 11. Przedstawimy sprzętowe wymagania Windows 11, wymagania procesorów Windows 11, a także powiemy, jak ominąć wymaganie Windows 11 na niekompatybilnym sprzęcie.

Windows 11 wymagania. Poznaj je i dowiedz się, czy możesz bez obaw zainstalować go na swoim komputerze

Z tego artykułu dotyczącego wymagań systemu Windows 11 dowiesz się:

  1. Jakie są minimalne wymagania Windows 11?
  2. Na jakich procesorach można uruchomić Windows 11?
  3. Czy Twój komputer jest gotowy na Windows 11?
  4. Co, jeśli Twój komputer nie spełnia wymagań Windows 11?
  5. Czym jest moduł TPM 2.0 i czy jest niezbędny w Windows 11?
  6. Gdzie i za ile można kupić Windows 11?

Windows 11 — jakie ma wymagania sprzętowe?

Na początek przyjrzyjmy się wszystkim najważniejszym wymaganiom Windows 11. Analizując poniższą tabelkę, można łatwo dostrzec, że od wersji Windows 11 niezbędny do pracy systemu jest procesor 64-bitowy, taktowany zegarem minimum 1 GHz i posiadającym 2 fizyczne rdzenie. W przypadku pamięci operacyjnej wystarczą 4 GB, jednak nie ma co ukrywać - do wygodnej pracy potrzebujemy minimum 8 GB pamięci RAM, a najlepiej 16 GB lub więcej. Warto także zapewnić miejsce na dysku 64 GB w ramach jednej partycji. W kontekście obrazu konieczna jest karta graficzna DirectX 12, a nasz ekran musi obsługiwać rozdzielczość minimum 720p.

Wiele problemów użytkowników rozpoczyna się przy rubryce Bezpieczny rozruch oraz TPM. To zupełna nowość, która wyśrubowała wymagania komputera dla Windows 11. Spełnienie wymagań Windows 11 wymaga bowiem od naszego komputera zgodności z Secure Boot oraz moduł TPM Windows 11 w wersji 2.0.

Windows 11
Procesor 1 GHz, 2 rdzenie, architektura 64-bit — procesor lub SoC z listy wspieranych modeli
Pamięć RAM 4 GB RAM (64-bit)
Miejsce na dysku 64 GB
Karta graficzna Zgodna z DirectX 12, WDDM 2.x
Rozdzielczość ekranu HD (720p), przekątna 9”, 8 bitów na kanał koloru
Firmware systemu Wsparcie dla UEFI i Secure Boot
Moduł TPM Trusted Platform Module (TPM) 2.0
Dostęp do Internetu Wraz z kontem Microsoft wymagany do konfiguracji Windows 11 Home.

Procesory obsługiwane przez Windows 11

System Windows 11 wymaga procesorów minimum Intel Core 8. generacji oraz AMD Ryzen 2000 series i nowsze. Istnieją od tego nieliczne wyjątki, jak np. wybrane procesory Intel 7. generacji.

Procesory obsługiwane przez Windows 11 możesz sprawdzić na oficjalnych listach, które zawiera strona Microsoft Windows 11:

Windows 11 wymagania. Poznaj je i dowiedz się, czy możesz bez obaw zainstalować go na swoim komputerze

Moduł TPM 2.0 — czy jest niezbędny dla Windows 11?

Trusted Platform Module (TPM) to specjalny układ zintegrowany z płytą główną albo dodany do procesora. Służy on do ochrony kluczy szyfrowania, danych logowania i innych wrażliwych informacji za warstwą sprzętową. Znacznie utrudnia on możliwość dostępu i naruszenia danych zarówno przez atakujących, jak i złośliwe oprogramowanie. TPM zwiększa ochronę zarówno przed powszechnymi, jak też przed złożonymi rodzajami ataków, takimi jak ransomware.

TPM 2.0 to kluczowy składnik sprzętowy obsługujący takie technologie Windows jak BitLocker i Windows Hello w Windows 11. Ponadto służy on użytkownikom korporacyjnym do realizacji ochrony w myśl zasad Zero Trust. Wraz z innymi innowacjami w zakresie ochrony sprawia on, że Windows 11 wyróżnia się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Microsoft tłumaczy podniesienie wymagania minimalnego do TPM 2.0 z powodu korzyści bezpieczeństwa, jakie oferuje. Chodzi zwłaszcza o wsparcie nowszych i silniejszych algorytmów kryptograficznych. W Internecie można znaleźć informacje, że Windows 11 będzie działał na TPM 1.2. Trzeba jednak podkreślić, że chodziło o wersje rozwojowe Insider Preview i tylko przez ograniczony czas. W oficjalnej dokumentacji podane jest, że wszystkie modele, linie i serie urządzeń muszą implementować i być zgodne z International Standard ISO/IEC 11889:2015 lub z Trusted Computing Group TPM 2.0 Library, a komponent, który implementuje TPM 2.0, musi być obecny i domyślnie włączony.

Wymagania sprzętowe Windows 11 mówią jasno, że moduł TPM jest niezbędny do instalacji lub aktualizacji do systemu Windows 11. Aby więc zainstalować system Windows 11 upewnić się musimy, czy posiadamy TPM 2.0, a jeśli tak, to czy jest on włączony w BIOS. Dopiero po tym możemy przystąpić do instalacji lub aktualizacji do systemu Windows 11 z Windows 10 lub wcześniejszej wersji.

Windows 11 wymagania. Poznaj je i dowiedz się, czy możesz bez obaw zainstalować go na swoim komputerze

Sprawdź, czy Twój komputer jest gotowy na Windows 11

Przed zdecydowaniem się na aktualizację lub instalację Windows 11 warto sprawdzić wymagania nowego Windowsa 11 i skonfrontować je ze sprzętem zainstalowanym wewnątrz naszego komputera. Najprostszym sposobem na to jest użycie aplikacji Sprawdzanie kondycji komputera (znanej też pod nazwą PC Health Check). To proste w obsłudze narzędzie wydane przez Microsoft, które przeskanuje nasz sprzęt i odpowie na pytanie, czy nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe. Opcjonalnie pozwala też sprawdzić zgodne podzespoły i przejrzeć całą specyfikację urządzenia.

Informacja o uzyskaniu zgodności z Windows 11 pojawi się również na stronie ustawień Windows Update. Taki komunikat oznaczać będzie, że nasz PC z Windows 10 bezproblemowo zaktualizujemy do Jedenastki najszybszym sposobem, jakim jest właśnie usługa Windows Update.

Windows 11 wymagania. Poznaj je i dowiedz się, czy możesz bez obaw zainstalować go na swoim komputerze

A co, jeśli mam niekompatybilny komputer z Windows 11?

Aktualizacja do Windows 11 będzie oferowana przez Windows Update tylko wtedy, gdy komputer spełnia jego wymagania. W przeciwnym razie aktualizację będziemy musieli przeprowadzić ręcznie. Trzeba tu bowiem jasno podkreślić, że instalacja Jedenastki nie będzie blokowana, a system nadal będzie działał na sprzęcie niespełniającym wymagań. Rzecz w tym, że będziemy wtedy bardziej narażeni na problemy.

Niezależnie od wyniku zgodności, aktualizację z Windows 10 do Windows 11 można wykonać przy pomocy narzędzia Media Creation Tool. Jeśli jednak zignorujemy ostrzeżenia, będziemy musieli liczyć się z możliwymi problemami. To przede wszystkim większe ryzyko występowania BSOD-ów (wysypania się systemu do ekranu błędu) — nawet o 52%. Dla porównania: zgodne urządzenia są od nich wolne w 99,8%. Zwiększa się również prawdopodobieństwo zawieszania się aplikacji (o 17%, w tym o 43% w przypadku aplikacji Microsoftu).

Podsumowując - podejmując decyzję o instalacji Windows 11 warto mieć na uwadze, że omijanie ograniczeń sprzętowych Windows 11 na niewspieranym komputerze może prowadzić do wielu problemów z prawidłowym funkcjonowaniem komputera, a co gorsza może narazić nas na niebezpieczeństwa. Obejście wymagań Windows 11 to zatem rozwiązanie przeznaczone raczej dla zaawansowanych użytkowników komputerów, którzy są świadomi problemów. Warto zawsze sprawdzić, czy komputer, na którym podejmujemy się instalacji spełnia minimalne wymagania systemowe.

Windows 11 wymagania. Poznaj je i dowiedz się, czy możesz bez obaw zainstalować go na swoim komputerze

Dla kogo dostępna jest aktualizacja systemu Windows 11?

Aktualizacja systemu Windows 11 jest oferowana za darmo dla użytkowników Windows 10 w wersji 2004 (May 2020 Update) lub nowszej, których maszyny spełniają konieczne wymagania systemowe Windows 11. Ponadto Windows 11 za darmo oferowany jest użytkownikom Windows 11, którzy kwalifikują się do aktualizacji. Microsoft chce mieć pewność, że otrzymają ją tylko te urządzenia, dla których prawdopodobieństwo wystąpienia błędów jest bardzo niskie. Dlatego jako pierwsze aktualizację otrzymały nowe urządzenia zgodne z Windows 11. Następnie najnowsza wersja Windows 11 była udostępniana dla starszych urządzeń, a o jej odblokowaniu decydowały inteligentne algorytmy, które biorą pod uwagę zgodność podzespołów, pomiary niezawodności, wiek urządzenia i inne kwestie, które zezwalają na zainstalowanie nowego Windows 11.

Jeśli chodzi o proponowanie aktualizacji, to odpowiada za to usługa Windows Update dla Windows 11. Usługa ta odpowiedzialna jest za pobieranie systemu Windows 11 i aktualizację. Aby sprawdzić, czy aktualizacja jest dostępna w ten sposób, otwórz Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update i kliknij przycisk Sprawdź aktualizacje. Niezależnie od tego, gdy aktualizacja stanie się dostępna dla danego urządzenia, Windows 10 wyświetli stosowne powiadomienie.

Windows 11 wymagania. Poznaj je i dowiedz się, czy możesz bez obaw zainstalować go na swoim komputerze

Jeżeli nie chcesz czekać na Windows Update, możesz zainstalować Windows 11 ręcznie, z użyciem narzędzia Media Creation Tool. Sposób ten powinien zadziałać również wtedy, gdy komputer nie spełnia wymagań. Jeśli jednak zignorujemy ostrzeżenia, będziemy musieli liczyć się z możliwymi problemami.

Aktualizacja do Windows 11 nie jest obowiązkowa ani konieczna, by utrzymać wsparcie Microsoftu. Przypomnijmy, że Windows 10 będzie wspierany przynajmniej do 14 października 2025 roku i przez ten czas będzie otrzymywać regularne aktualizacje zabezpieczeń. Nie trzeba się zatem spieszyć, a Twój komputer z Dziesiątką jeszcze przez długi czas będzie bezpieczny. Microsoft podaje, że oferta darmowej aktualizacji do Windows 11 nie ma ustalonej daty końcowej dla kwalifikujących się systemów. Taka data może zostać podana, jednak nie nastąpi to wcześniej niż po roku od premiery.

Windows 11 można już pobrać na trzy podstawowe sposoby: przy pomocy narzędzia Asystent instalacji, tworząc nośnik instalacyjny albo pobierając obraz dysku (ISO). Wszystkie linki znajdują się na stronie Microsoft - Pobieranie oprogramowania. System jest już także dostępny dla subskrybentów MSDN.

Gdzie można kupić Windows 11?

Windows 11 jest dostępny w naszym Sklepie CentrumXP. W ofercie posiadamy:

Jeśli chodzi o podział na edycje, to tradycyjnie edycja Home dedykowana jest użytkownikom domowym, zaś system Windows 11 Pro — użytkownikom komercyjnym. Windows 11 Home nie posiada wsparcia dla funkcji szyfrowania dysków BitLocker, technologii Windows Information Protection (WIP) do ochrony aplikacji i danych firmowych, a także szeregu innych rozwiązań dla przedsiębiorstw. Poza tym wszystkie najlepsze zalety Windows 11, funkcje i mechanizmy bezpieczeństwa są obecne w obu edycjach.

Co jeszcze warto wiedzieć o Windows 11?

Jeśli chcesz bliżej poznać nowy system, to zapraszamy do lektury naszych artykułów:

CentrumXP - więcej niż licencje

Czy wiesz, że w Sklepie CentrumXP znajdziesz nie tylko licencje Microsoft, ale także nowoczesne usługi oraz szkolenia zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijającym się biznesie? Zespół ekspertów z CentrumXP & Onex Group pomoże Twojej firmie m.in. w wykonaniu migracjiskrzynek pocztowych do Exchange Online i skonfigurowaniudomeny w Microsoft 365, a także przeprowadzi kompleksoweszkolenie z wykorzystania usług i aplikacji Microsoft 365. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktujsię z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.

Źródło: opracowanie własne

Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI
Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI

Wydarzenia