Microsoft tworzy własny chip AI

Microsoft tworzy własny chip AI

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/18/2023, 6:10 PM

Liczba odsłon: 1001

Sztuczna inteligencja to teraz jeden z głównych priorytetów Microsoftu. Oparte na niej produkty, takie jak Bing Chat i Microsoft 365 Copilot, wymagają dość wysokiej mocy obliczeniowej. Według nowych doniesień firma rozwija własny układ sprzętowy, zaprojektowany specjalnie dla programów AI. Prace nad nim trwają już podobno od 4 lat.

Jak donosi The Information, powołując się na 2 anonimowe źródła, opracowywany przez Microsoft chip nosi kryptonim Athena i od 2019 roku zajmuje się nim 300 pracowników. Układ ten ma być tajną bronią w jego arsenale, zdolną obsługiwać LLMs (large-language models) odpowiedzialne za rozumienie i generowanie języka w podobny sposób, jak to robią ludzie.

Gigant oprogramowania rozwija układ o kryptonimie Athena od początku 2019 roku — według dwóch osób z bezpośrednią wiedzą o projekcie. Chipy te są już dostępne dla niewielkiej grupy pracowników Microsoftu i OpenAI, którzy testują tę technologię — powiedział jeden z nich. Microsoft ma nadzieję, że chip będzie bardziej wydajny od tego, który obecnie kupuje od innych dostawców, [co pozwoli mu] zaoszczędzić czas i pieniądze w jego kosztownych wysiłkach związanych z AI. Inne prominentne firmy technologiczne, w tym Amazon, Google i Facebook, również tworzą swoje własne chipy dla AI.
— Anissa Gardizy i Wayne Ma, The Information

Obecnie gigant z Redmond zaopatruje się w chipy NVIDIA do obsługi swoich usług AI. Plan stworzenia własnych układów pozwoliłby firmie działać bardziej niezależnie i oszczędnie. Spodziewana data uruchomienia Atheny to według raportu 2024 r.

Nie wiadomo jeszcze, czy ten konkretnie układ będzie dostępny dla urządzeń, takich jak PC, laptopy i smartfony, czy też będzie zasilał jedynie centra danych. Z drugiej strony według nowego raportu Thurrott.com przyszłe urządzenia Surface będą zawierać NPU (Neural Processing Unit), który może lokalnie wspomagać działanie sztucznej inteligencji.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia