Globalna sprzedaż PC powróciła do wzrostu i wyników sprzed pandemii

Globalna sprzedaż PC powróciła do wzrostu i wyników sprzed pandemii

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/9/2024, 4:00 PM

Liczba odsłon: 236

Firma analityczna IDC opublikowała nowy raport. Wynika z niego, że światowy rynek tradycyjnych PC w końcu wrócił do wzrostu w pierwszym kwartale 2024 roku – z 59,8 mln sprzedanych jednostek. Odnotowano przy tym wzrost o 1,5% rok-do-roku. To pierwszy taki wzrost zarejestrowany od lat.

Lepszą perspektywę zapewni z pewnością to, że jeszcze w pierwszym kwartale 2023 r. odnotowano spadek sprzedaży o 28,7% rok do roku, co dało najniższy wynik w całej historii komputerów PC. Poza powrotem wzrostu w tym roku IDC podaje, że wyniki wróciły do poziomu sprzed pandemii – do 59,8 mln sprzedanych zestawów (dla porównania - w 1. połowie 2019 r. było to 60,5 mln).

W większości miejsc na świecie inflacja już spada i w efekcie dostawy PC zaczęły znów rosnąć. IDC zauważa jednak, że presja deflacyjna w Chinach miała wpływ zarówno na światowy, jak i tamtejszy rynek pecetów. W Chinach popyt na desktopowe PC-ty jest słaby i w kraju tym odnotowano kolejny kwartał ze spadkiem popytu. Jak komentuje Jitesh Ubrani z IDC: Mimo trudności w Chinach oczekuje się, że ożywienie będzie trwało nadal w 2024, gdy nowsze AI PCs trafią na półki w tym roku oraz gdy komercyjni nabywcy zaczną odświeżać swoje pecety, które zakupili w trakcie pandemii. Oprócz wzrostu dostaw oczekuje się, że AI PCs będą miały wyższe ceny, co zapewni dalsze możliwości producentom PC i podzespołów.

Globalna sprzedaż PC powróciła do wzrostu i wyników sprzed pandemii

IDC wymienia też producentów OEM, którzy radzili sobie najlepiej. Czołowe miejsce zajmuje Lenovo z 23% udziałem na rynku, a za nim HP z 20,1%, Dell z 15,5%, Apple z 8,1% i Asus z 6,1%.

Kolejne ożywienie może nadejść, gdy w październiku 2025 roku Windows 10 przestanie być wspierany. Jako że spora część komputerów może nie spełniać wymagań Windowsa 11, to wiele osób i firm kupi nowe zestawy desktopowe bądź laptopy.

Źródło: https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS52019024

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia