AI Explorer w nadchodzącej aktualizacji Windows 11 24H2

AI Explorer w nadchodzącej aktualizacji Windows 11 24H2

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/6/2024, 2:00 PM

Liczba odsłon: 725

Zac Bowden z Windows Central przekazał nowe informacje o pierwszej fali urządzeń AI PC, które mają zostać pokazane 21 marca, a także o next-genowych funkcjach AI w Windows 11, wliczając w to Eksplorator zintegrowany ze sztuczną inteligencją spod szyldu Copilot.

Bowden już wielokrotnie przekazywał nieoficjalne informacje ze źródeł w Microsoft, które potem okazywały się prawdą. Tym razem pisze on o nadchodzącym evencie 21 marca, na którym według niego Microsoft pokaże Surface Pro 10 i Surface Laptop 6. Będzie to pierwsza generacja Surface'ów z nowymi procesorami Intel Core Ultra oraz Qualcomm Snapdragon X Elite z next-genowymi NPUs. O nich właściwie słyszeliśmy już wcześniej. Zupełną nowością jest "AI Explorer", czyli Eksplorator (plików?) z domieszką sztucznej inteligencji. O co tu chodzi?

Nowe Surface Pro i Surface Laptop będą pośród pierwszych urządzeń na rynku z obsługą nadchodzącej fali doświadczeń AI w Windows 11, które zostaną włączone później w tym roku. Funkcje te obejmują funkcjonalność Copilot na urządzeniu, nowe napisy i tłumaczenia na żywo, upscaling gier i wygładzanie framerate'u, rozszerzenia Windows Studio Effects oraz nowa funkcja wewnętrznie nazywana "AI Explorer".

Według moich źródeł "Eksplorator AI" to blockbusterowe doświadczenie AI, które oddzieli AI PCs od non-AI PCs. Jest opisywany jako "zaawansowany Copilot" z wbudowaną funkcjonalnością historii/osi czasu, która zamienia wszystko, co robisz na komputerze, w wyszukiwalny moment z użyciem języka naturalnego. Działa to w dowolnej aplikacji i pozwala użytkownikom wyszukiwać poprzednio otwierane konwersacje, dokumenty, strony internetowe i obrazy.

Przykładowo możesz wpisać "znajdź mi listę restauracji, o których Joanna powiedziała, że je lubi", a Windows może sprowadzić tę właśnie rozmowę, w której Joanna wspomniała o restauracjach. Nawet niejasne podpowiedzi powinny działać, np. "Znajdź mi to coś o dinozaurach". Windows wyświetli każde słowo, frazę, obraz i pokrewny temat dotyczący dinozaurów, który wcześniej otworzyliście na swoim komputerze.

Aplikacja AI Explorer może także rozumieć kontekst, pomagać w rozkręceniu projektów lub przepływów pracy, a nawet sugerować zadania w oparciu o to, co obecnie znajduje się na ekranie. Na przykład, gdy szukasz obrazu w aplikacji, AI Explorer będzie automatycznie pokazywał przycisk "edytuj obraz", który pozwoli Ci wypisać kryteria, takie jak "usuń tło z tego obrazu za pomocą aplikacji Zdjęcia".

Oczekuje się, że te nowe funkcje AI zostaną wprowadzone w ramach aktualizacji Windows 11 version 24H2 tej jesieni, co oznacza, że AI PCs wydane tego lata nie będą miały tej funkcjonalności od razu. Pozostaje niejasne, czy Microsoft będzie omawiał te nowe funkcje AI 21 marca, czy firma planuje poczekać dłużej.


— Zac Bowden, Windows Central

Dowiedz się więcej z naszych artykułów:

Źródło: https://www.windowscentral.com/hardware/surface/exclusive-microsoft-will-unveil-oled-surface-pro-10-and-arm-surface-laptop-6-this-month-ahead-of-major-windows-11-ai-update

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia