ARM/AI PCs z Windows 11 wydajniejsze od MacBooków

ARM/AI PCs z Windows 11 wydajniejsze od MacBooków

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/9/2024, 2:00 PM

Liczba odsłon: 419

2024 może okazać się wielkim rokiem dla Windows 11. W nadchodzących miesiącach Microsoft i jego partnerzy uruchomią pierwszą falę next-genowych ARM PCs/AI PCs. Pionierami tej kategorii mogą być Surface Pro 10 i Surface Laptop 6 (w edycji konsumenckiej), które producent może pokazać na majowym evencie Surface. Nie będzie chyba zaskoczeniem to, że urządzenia te mają być niezwykle wydajne.

Mimo że Windows na ARM to żadna nowość (inicjatywa została ogłoszona prawie 8 lat temu), to chyba dopiero tym razem Microsoft ma pewność, że dopiero teraz jest w stanie dowieźć satysfakcjonującą wydajność. Jak donosi The Verge, cytując anonimowe źródła w Microsoft, firma jest pewna, że nadchodzące ARM PCs będą mogły prześcignąć MacBooka Air opartego na Apple M3, czyli jednego z najpopularniejszych laptopów na rynku. Aby zaprezentować ich moc, firma planuje poprowadzić serię demonstracji i porównań.

Wewnętrzna dokumentacja Microsoftu podaje już, że AI PCs z Windows i procesorami ARM mogą emulować aplikacje szybciej niż warstwa emulacji Rosetta 2 od Apple (oprogramowanie umożliwiające uruchamianie aplikacji x86 na ARM). Był to problem, z którym Windows na ARM zmagał się od lat. Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu Qualcomm obiecywał "ekstremalnie wydajną" emulację na Snapdragon X Elite, który może trafić m.in. na wspomniane urządzenia Surface.

Plotki głoszą, że Surface Pro 10 i Surface Laptop 6 dla konsumentów nie będą oferowane w wariantach z układami Intel. Te mają pozostać zarezerwowane dla edycji dla firm. Te właśnie AI PCs/ARM PCs mają być pierwszymi, które otrzymają next-genowe funkcje Windows 11, takie jak "AI Explorer", lokalne przetwarzanie Copilota, dodatkowe funkcje audio/wideo czy też funkcje ogłoszone niedawno przez Samsunga. Microsoft wiele stawia na Copilota i AI i podobno spodziewa się, że połowa nowych komputerów z Windows będzie wyposażona w chipy AI do końca 2026 roku.

Niezapowiedziany jeszcze event sprzętowy Surface ma się podobno odbyć 20 maja 2024 roku, czyli dzień przed rozpoczęciem Microsoft Build 2024. Czekamy niecierpliwie!

Źródło: https://www.theverge.com/2024/4/8/24116587/microsoft-macbook-air-surface-arm-qualcomm-snapdragon-x-elite

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia