Klawisz Copilot nie będzie wymagany przez Windows. To decyzja producenta

Klawisz Copilot nie będzie wymagany przez Windows. To decyzja producenta

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/12/2024, 4:30 PM

Liczba odsłon: 561

Na początku stycznia Microsoft ogłosił nowy przycisk na klawiaturze PC. To pierwsza taka zmiana od blisko 30 lat. Dedykowany klawisz Copilot trafił już na pierwsze laptopy, a w tym roku tych urządzeń będzie dużo więcej. Zrodziło się więc pytanie, co z klawiaturami ze starszym układem. Okazuje się, że nowy przycisk nie będzie wymagany przez Windows, a miejsce jego umieszczenia będzie zależeć od producenta.

Klawisz Copilot zastępuje często zdublowany klawisz Windows po prawej stronie. Tak jak wcześniej otwierał on menu Start, tak teraz służy do otwierania Copilota – asystenta AI w Windows. W artykule Dr. Windows znalazło się szersze wyjaśnienie Microsoftu:

Umiejscowienie klawisza Copilot różni się w zależności od producenta, ale generalnie jest on po prawej stronie klawisza spacji, po przeciwnej stronie klawisza WIN. W niektórych przypadkach klawisz ten zastępuje prawy klawisz CTRL, na niektórych dużych klawiaturach jest miejsce zarówno dla klawisza CTRL, jak i klawisza Copilot, a w innych przypadkach klawisz Copilot jest łączony z klawiszem "Menu" (klawisz Menu jest wywoływany jako drugi po naciśnięciu klawiszy Fn + Copilot).

Z artykułu dowiadujemy się też, że klawisz Copilot nie będzie obowiązkowy – przynajmniej na razie – oraz nie będzie częścią certyfikacji urządzenia z Windows. O tym, czy znajdzie się on na klawiaturze, zdecyduje jej producent. Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od układu klawiatury możemy samemu przemapować klawisze (zmienić ich działanie), np. za pomocą narzędzia KeyTweak.

Źródło: https://www.neowin.net/news/copilot-rebels-rejoice-microsoft-says-new-key-wont-be-part-of-windows-device-certification/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia