Copilot - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Copilot - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/17/2024, 3:20 PM

Liczba odsłon: 4549

W ciągu ostatniego roku sztuczna inteligencja zawładnęła światem technologii i stała się bardziej obecna na naszych telefonach i komputerach. Wcześniej traktowana przez mainstreamowe media raczej jako ciekawostka, w minionych miesiącach stała się czymś namacalnym, bliskim i bardzo użytecznym. Do publicznego dyskursu przeniknęły takie nazwy, jak ChatGPT, Czat Bing, DALLE-3 czy Microsoft 365 Copilot. Skąd wzięły się te usługi, jak one działają, dla kogo są dostępne, ile kosztują i czy warto sobie nimi zawracać głowę? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i dowiesz się, jak korzystać z usług AI, aby ułatwić sobie życie!

Copilot - skąd się wziął?

O sztucznej inteligencji mówi się od lat jako o kolejnym paradygmacie technologicznym i kamieniu milowym w interakcji człowieka z komputerem. AI postrzegane jest jako następny etap rozwoju komputeryzacji, podobnie jak kiedyś takie etapy wyznaczało wprowadzenie na rynek komputerów osobistych, graficznego interfejsu użytkownika, przyjaznego systemu operacyjnego, powszechnego dostępu do Internetu, smartfonów i chmury. Każdy z tych wynalazków w jakiś sposób ułatwił nam pracę, uczynił ją wygodniejszą i wpłynął praktycznie na wszystkie obszary życia i gospodarki. Kolejnym takim krokiem jest upowszechnienie się sztucznej inteligencji. Choć od lat stanowi ona nieodzowny element oprogramowania Microsoftu i innych firm, to dopiero od stosunkowo niedawna - czyli raptem od kilku miesięcy - znalazła się dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Bing Chat i Copilot - skąd się wziął?

Upowszechnienie sztucznej inteligencji było możliwe zwłaszcza dzięki przełomom w rozumieniu języka naturalnego - bo głównie chodzi nam o tzw. konwersacyjną AI, z którą zwykły zjadacz chleba bez zaawansowanej wiedzy technologicznej może się porozumiewać w okienku czatu. Od paru lat widzimy to choćby w wyszukiwarkach internetowych i translatorach. Prawdziwym przełomem wydaje się natomiast wydanie dużych modeli językowych (large language models) GPT-3, a następnie GPT-4 przez OpenAI. Jest to organizacja badawcza założona w 2015 roku, o której naprawdę głośno zrobiło się dopiero 7 lat później za sprawą ChatGPT, pierwszego tak rozwiniętego czatbota AI opartego właśnie na modelu GPT. Największym inwestorem OpenAI był Microsoft, który włożył w niego ponad 10 miliardów dolarów, by później zacząć integrować jego technologię ze wszystkimi swoimi produktami. Pierwszym z nich był Bing Chat, wprowadzony w 1. połowie 2023 roku i przypominający mocno ChatGPT, jednak od początku oferujący więcej możliwości, w tym dostęp do aktualnych informacji i możliwość wyszukiwania w Internecie. Aktualizacje Bing Chat wychodziły regularnie przez wiele miesięcy, aż usługa stała się ogólnodostępna i ostatecznie zmieniła nazwę na "Copilot". Z kolei jej wersja komercyjna Bing Chat Enterprise z izolowaniem danych (nie służą one do rozwijania modelów ani Microsoft nie ma do nich dostępu) została przemianowana także na "Copilot", przy czym ta funkcjonalność jest dostępna dla logujących się kontem Microsoft Entra ID (Azure AD) z licencją Microsoft 365 E3, E5, A3, A5, Business Standard lub Business Premium.

Microsoft 365 Copilot i Bing Chat Enterprise

W międzyczasie Microsoft zapowiedział i zaczął wprowadzać jeszcze dwie usługi pod tym szyldem: Windows Copilot i Microsoft 365 Copilot. Ten pierwszy, przemianowany później na "Copilot w Windows", stał się ogólnodostępny w aktualizacji Windows 11 Moment 4 Update wydanej we wrześniu 2023 roku. Drugi, przemianowany na "Copilot dla Microsoft 365", stał się ogólnodostępny na początku listopada tego samego roku, wstępnie tylko dla klientów komercyjnych. Powstała także usługa GitHub Copilot, która wspomaga programistów na podobnej zasadzie.

Copilot - jakie są rodzaje?

Po tym, jak Microsoft zrezygnował z nazwy "Czat Bing", rodzina usług Microsoft Copilot została usystematyzowana pod wspólną egidą. W jej skład wchodzą:

Microsoft Copilot

Darmowa wersja czatbota oparta na silniku GPT-4 Turbo (od marca 2024), której punkty dostępu znajdują się w Bing, Skype, Windows 11, Windows 10 (na razie tylko w kompilacjach Insider) oraz w przeglądarce Edge. Mimo że usługa wszędzie nazywa się tak samo, to posiada zróżnicowane możliwości w zależności od oprogramowania, z którym jest zintegrowana. Przykładowo Windows 11 Copilot potrafi praktycznie to samo, co Copilot w Bing, plus dodatkowo można wydawać mu polecenia dotyczące systemu operacyjnego i aplikacji, takie jak choćby zmiana motywu, rozmieszczenie okien, włączenie mikrofonu, usunięcie tła zdjęcia, odtwarzanie muzyki itp.

Windows 11 Copilot

Docelowo ta integracja ma umożliwiać wykonywanie praktycznie dowolnych zadań w systemie, podczas gdy użytkownik nie musi wiedzieć, jak się do nich przeklikać. Copilotowi możesz także zadawać pytania i uzyskiwać pomoc. Copilot w Edge integruje się natomiast z funkcjami przeglądarki internetowej, co pozwala zadawać mu pytania i dawać polecenia w oparciu o treści w otwartych obok kartach. Nowe funkcje Copilot są dodawane regularnie i możesz o nich przeczytać na CentrumXP. Usługa jest w pełni darmowa i wymaga jedynie zalogowania się na konto Microsoft.

Na czym polega komercyjna ochrona danych w podstawowym Copilocie? Microsoft wyjaśnia, że rozwiązanie Copilot z komercyjną ochroną danych zapewnia zwiększone bezpieczeństwo użytkownikom uzyskującym dostęp do możliwości generowania sztucznej inteligencji rozwiązania Copilot. To środowisko jest domyślnie włączone dla użytkowników, którzy logują się i używają licencji Microsoft 365 E3, E5, A3, A5, Business Standard lub Business Premium przypisanej przez organizację. To oznacza, że podczas korzystania z czatbota po zalogowaniu w ten sposób przetwarzane przez niego dane są chronione i nie przedostaną się poza organizację. Co do niego wchodzi i z niego wychodzi, nie jest używane do dalszego trenowania GPT. Dane te nie są zapisywane, a Microsoft nie ma do nich naocznego dostępu. Oznacza to, że nikt z Microsoftu ani z osób spoza firmy nie może przeglądać Twoich danych.

Copilot Pro

Copilot Pro jest dostępny jako pakiet premium dla subskrybentów Microsoft 365 Personal lub Microsoft 365 Family. W cenie 20 dolarów miesięcznie na użytkownika klienci otrzymają dostęp do Copilota w aplikacjach Office, takich jak Word, Excel, PowerPoint i OneNote na Windows, macOS i iPada, priorytetowy dostęp do najnowszych modeli LLM, codzienne punkty doładowujące Designera (dawniej Kreator Obrazów Bing) i możliwość tworzenia własnych Copilotów GPT.

Copilot Pro - możliwości

Aktualizacja 14.03.2024: Microsoft Copilot Pro jest już dostępny w Polsce! Usługa otrzymała też możliwość działania w darmowych aplikacjach internetowych Office/Microsoft 365, nie wymagając do tego subskrypcji Microsoft 365.

Copilot dla Microsoft 365

Copilot dla Microsoft 365 oferuje wszystkie powyższe możliwości plus ochronę danych klasy korporacyjnej, integrację z Microsoft Graph, obsługę aplikacji Microsoft 365 oraz dostęp do platformy Copilot Studio. Posiada on wyjątkowe funkcje sztucznej inteligencji do wykorzystania w aplikacjach Microsoft 365, takich jak Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams, Loop, OneNote i wiele innych. Można wydawać mu polecenia językiem naturalnym, by wykonał praktycznie dowolne działania w tych aplikacjach - od zaprojektowania i napisania dokumentu, poprzez analizę danych, tworzenie tabel i wykresów, po tworzenie całych prezentacji na zadany temat i w wybranym stylu. Wygenerowane przez niego dokumenty i treści można dostosowywać dalej, pisząc na czacie polecenia albo klikając gotowe podpowiedzi.

Copilot w Microsoft 365

To wyjątkowo rewolucyjna usługa Microsoft, która odmieni sposób pracy z aplikacjami Office. Dodatkowo jest ona "umocowana" w Microsoft Graph, co oznacza, że ma dostęp do Twoich kontaktów, struktury organizacyjnej i innych danych firmowych z konta Entra ID (dawniej Azure AD). Microsoft 365 Copilot jest dostępny dla klientów komercyjnych w cenie 1503,25 zł netto/rocznie na użytkownika dla subskrybentów Microsoft 365 E3 i E5. Obsługa języka polskiego zostanie dodana w 1. połowie 2024 roku.

Aktualizacja 16.01.2024: Od dziś z usługi korzystać mogą zarówno posiadacze licencji Microsoft 365 E3, E5, jak i Microsoft 365 Business Standard oraz Business Premium. Usługa stała się także dostępna dla użytkowników starszych planów Office 365 E3 i E5. Dzięki temu wymóg posiadania Microsoft 365 został zniesiony.

Copilot for Sales i Copilot for Service

Oferują wszystko wymienione powyżej, a dodatkowo możliwości związane z rolami. To między innymi integracja z Dynamics 365, systemami CRM czy wsparcie dla działów obsługi klienta.

Microsoft Copilot - rodzaje

Aktualizacja 17.01.2024: powyższa tabela może być przestarzała, jeśli chodzi o komercyjną ochronę danych, a raczej jej brak w podstawowym Copilocie (patrz punkty powyżej).

Aktualizacja 05.02.2024: obie usługi są już ogólnodostępne. Dowiedz się więcej z artykułów:

Microsoft 365 Copilot - do czego służy?

Generatywna sztuczna inteligencja, jak sama nazwa wskazuje, służy do generowania tekstu, obrazów lub innych treści (np. wideo) przy użyciu modeli generatywnych. W przypadku Copilota dysponuje ona wiedzą z Internetu oraz wcześniejszych zapytań, stale się uczy i potrafi np. stworzyć tekst na zadany temat i w oparciu o podane źródła i wskazówki, sparafrazować tekst w jednym z wybranych stylów, podsumować tekst w punktach, zrobić research w Internecie, przeprowadzić proste lub bardzo zaawansowane wyszukiwanie, odpowiadać na pytania, porównywać produkty czy nawet pisać wiersze i opowiadania.

Jeśli chodzi o warstwę wizualną, to istnieją aplikacje, takie jak Kreator Obrazów Bing, Microsoft Designer, a ostatnio nawet Microsoft Paint (jako Paint Cocreator), które są w stanie wygenerować niemal dowolną grafikę z wykorzystaniem modelu DALLE-3. Wystarczy opisać to, co chcesz zobaczyć na obrazie. Microsoft Designer oprócz wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia samych grafik projektuje także tekst i dostosowuje całość do publikacji jako posty w social media. Designer i Copilot są ze sobą związane, jako że obie aplikacje korzystają z tych samych modelów AI. Pozwala to korzystać z Copilot w pracy, aby ułatwić sobie życie i stać się bardziej produktywnym. Te nowe funkcje Copilot pozwolą Ci zrobić znacznie więcej w krótszym czasie.

Sztucznej inteligencji z Copilot możesz używać także na inne sposoby. Oprócz zlecania jej czysto generatywnych zadań możesz traktować ją jako interfejs do obsługi aplikacji. Copilot dla Microsoft 365 pozwala Ci wykonywać niemal dowolne działania w aplikacjach pakietu. Zamiast wielu kliknięć, otwierania innych plików, powtarzania operacji kopiowania i wklejania i konwertowania zawartości możesz po prostu napisać prompt w bocznym panelu Copilota. AI zajmie się żmudną pracą i po chwili zaprezentuje wynik, np. w ciągu sekund utworzy całą prezentację PowerPointa w oparciu o dane firmowe, do których masz dostęp. Następnie możesz dostosować tę prezentację ręcznie albo za pomocą kolejnych promptów (czyli poleceń w okienku czatu).

Te nowe możliwości Microsoft 365 są prawdziwym przełomem w pracy z aplikacjami biurowymi. Microsoft Copilot to jak dotąd najbardziej rozwinięty, cyfrowy asystent AI, jaki powstał. Starsze generacje oprogramowania tego rodzaju, takie jak Cortana, Asystent Google czy Siri, mogą (lub mogły) co prawda wykonywać pewne zadania związane choćby z kalendarzem i e-mailami, ale zakres ich możliwości był w porównaniu do GPT-4 mocno ograniczony w porównaniu z Microsoft 365 Copilot, a nawet z podstawowym, darmowym Copilotem. Istniejąca dokumentacja usługi Microsoft Copilot, podobnie jak nasze artykuły podlinkowane poniżej, omawiają szczegółowo określone zagadnienia.

Dowiedz się więcej o Microsoft Copilot

Więcej informacji o dostępności i funkcjach Copilota znajdziesz w artykułach:

Źródło: Microsoft, opracowanie własne

Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI
Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI

Wydarzenia