Wymagania sprzętowe AI Explorer znalezione w kodzie Windows 11 24H2

Wymagania sprzętowe AI Explorer znalezione w kodzie Windows 11 24H2

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/18/2024, 1:30 PM

Liczba odsłon: 692

Microsoft ma duże plany związane ze sztuczną inteligencją i wiele wskazuje na to, że ujawni je w maju na specjalnym wydarzeniu Surface oraz na konferencji Build 2024. Wieść głosi, że zostanie zaprezentowany "AI Explorer", wciąż jeszcze dość tajemnicza funkcja AI w Windows 11. Okazuje się, że będzie też bardzo wymagająca.

"Eksplorator AI" to według nieoficjalnych doniesień specjalne doświadczenie AI, które oddzieli AI PCs od non-AI PCs. Jest opisywany jako "zaawansowany Copilot" z wbudowaną funkcjonalnością historii/osi czasu, która zamienia wszystko, co robisz na komputerze, w wyszukiwalny moment z użyciem języka naturalnego. Działa to w dowolnej aplikacji i pozwala użytkownikom wyszukiwać poprzednio otwierane konwersacje, dokumenty, strony internetowe i obrazy. Jeżeli ma to działać w dużej mierze lokalnie, to naturalnie będzie też sporo wymagać. Informacje na ten temat odnaleziono w kodzie Windows 11 24H2.

Wymagania AI Explorer. Źródło: Albacore

Według informacji udostępnionych przez Albacore wymagania AI Explorera obejmują:

  • Procesor ARM64
  • Minimum 16 GB RAM
  • Minimum 225 GB miejsca na dysku
  • Qualcomm Snapdragon Elite Neural Processing Unit (NPU, hardware ID QCOM0D0A)

Pokrywa się to ze wcześniejszym doniesieniem, że Microsoft podnosi minimalną ilość RAM dla AI PCs do 16 GB. Zastanawiające jest natomiast ujęcie w wymaganiach ARM64 i NPU od Qualcomm, biorąc pod uwagę, że najnowsze chipy Intel i AMD także mają wbudowane układy NPU i znajdą się na urządzeniach tej klasy. Możliwe zatem, że nie wszystkie AI PCs będą obsługiwały taki sam zestaw funkcjonalności. Poza tym kategoria ARM PC będzie miała wreszcie szansę zabłysnąć.

Źródło: https://www.neowin.net/news/alleged-ai-explorer-system-requirements-spotted-inside-windows-11-version-24h2-code/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia