Microsoft stworzy własny chip AI w Intel Foundry

Microsoft stworzy własny chip AI w Intel Foundry

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/22/2024, 3:30 PM

Liczba odsłon: 684

Intel Corp. ogłosił wczoraj, że zmienia nazwę swojego biznesu chipowego na Intel Foundry. Ma to być bardziej zrównoważona firma produkująca systemy, zbudowana z myślą o erze AI oraz zorientowana na cel ustanowienia pozycji lidera w drugiej połowie tej dekady. Co ciekawe, pierwszym klientem Intel Foundry będzie Microsoft, który zbuduje swoje własne układy w oparciu o proces Intel 18A.

Na swoim pierwszym "odlewniczym" evencie, Intel Foundry Direct Connect, producent ujawnił szczegóły nowego, mocno wyodrębnionego działu, a także pierwszego klienta, jakim jest Microsoft. Jego CEO, Satya Nadella, powiedział podczas keynote'u, że Microsoft wybrał projekt chipa, który planuje produkować w procesie Intel 18A:

Jesteśmy w trakcie bardzo ekscytującej zmiany platformowej, która fundamentalnie przekształci produktywność dla każdej indywidualnej organizacji i całego przemysłu. Aby urzeczywistnić tę wizję, potrzebujemy niezawodnych dostaw najbardziej zaawansowanych, wydajnych i wysokiej jakości półprzewodników. Dlatego jesteśmy tak podekscytowani współpracą z Intel Foundry i dlatego wybraliśmy projekt chipa, który planujemy produkować w procesie Intel 18A.

Skąd właściwie pomysł na specjalne chipy i co to ma wspólnego ze sztuczną inteligencją? Przypomnijmy, że na początku tego roku Microsoft oficjalnie mówił o niesamowitej dynamice ze strony partnerów krzemowych – AMD, Intel i Qualcomm – z których wszyscy przedstawili światu swoje najnowsze innowacje krzemowe, które odblokowują nowe możliwości sztucznej inteligencji na PC z Windows. Chodziło wówczas o AI PC, które zaczną pojawiać się w tym roku, a także o specjalne funkcje oparte na AI, które trafią do Windows 11 24H2 lub Windows 12 i w jakimś zakresie będą mogły być uruchamiane lokalnie.

Źródło: https://www.intel.com/content/www/us/en/newsroom/news/foundry-news-roadmaps-updates.html#gs.5d8wx1

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia