Microsoft i Meta stworzą edycję Quest VR inspirowaną Xboksem

Microsoft i Meta stworzą edycję Quest VR inspirowaną Xboksem

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/23/2024, 4:00 PM

Liczba odsłon: 336

Meta (dawniej Facebook) nadal koncentruje się na tworzeniu urządzeń i oprogramowania mieszanej rzeczywistości dla masowego odbiorcy. Wczoraj firma ogłosiła, że urządzenia te będą działać na systemie operacyjnym Meta Horizon OS, a także ogłosiła nową generację hardware'u, która powstanie we współpracy z partnerami – w tym z Microsoft.

Meta Horizon OS to efekt dekady pracy, w ramach której firma rozwinęła m.in. inside-out tracking oraz śledzenie oczu, twarzy, rąk i ciała dla uzyskania bardziej naturalnych systemów interakcji i społecznej prezencji. W obszarze mixed reality Meta opracowała technologie mieszające światy cyfrowy i fizyczny, w tym wysokiej rozdzielczości przekazywanie, zrozumienie sceny i kotwice przestrzenne. Inwestycja opiera się na podejściu mobile-first Android Open Source Project. System umożliwia twórcom i deweloperom korzystanie z tych technologii za pomocą frameworków.

Meta zapowiedziała także nową generację sprzętu, która powstanie w oparciu o Meta Horizon OS. Pierwszymi twórcami będą wiodący producenci, tacy jak:

  • ASUS Republic of Gamers – skorzysta ze swojego doświadczenia w rozwiązaniach gamingowych, aby stworzyć całkiem nowy, wydajny, ubieralny zestaw do gier.
  • ASUS Republic of Gamers z Meta Horizon OS

  • Lenovo – wykorzysta doświadczenie m.in. z projektowania Oculus Rift S, a także laptopów ThinkPad, aby stworzyć zestawy mieszanej rzeczywistości dla produktywności, nauki i rozrywki.
  • Lenovo z Meta Horizon OS

  • Xbox i Meta – ich współpraca w zeszłym roku doprowadziła do umieszczenia Xbox Cloud Gaming (Beta) na Meta Quest, co umożliwiło posiadaczom gogli granie w tytuły z Xboksa na dużym ekranie wirtualnym 2D. Teraz obie firmy pracują wspólnie nad stworzeniem limitowanej edycji Meta Quest inspirowanej przez Xbox.
  • Meta Quest Xbox Edition

Wydawca systemu dodaje, że wszystkie te urządzenia będą czerpać z wieloletniej współpracy z Qualcomm. Jego najnowsza Snapdragon XR2 Gen 2 Platform uruchomiona z Meta Quest 3 zapewniła przełomową wydajność i przesunęła granice możliwego do osiągnięcia w kategorii Mixed Reality. Firmy budujące sprzęt dla tego nowego ekosystemu także mogą korzystać z dobrodziejstw tych chipsetów oraz niestandardowych rozwiązań software'owych.

Źródło: https://www.meta.com/en-gb/blog/quest/meta-horizon-os-open-hardware-ecosystem-asus-republic-gamers-lenovo-xbox/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia