Menu Start z przypiętym paskiem widżetów na Windows 11

Menu Start z przypiętym paskiem widżetów na Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/10/2024, 12:00 PM

Liczba odsłon: 533

Wydana w tym tygodniu aktualizacja Windows 11 w Canary Channel (build 26212) zawiera interesującą nowość, o której nie wspomniano w oficjalnym changelogu. Nosi ona nazwę "Start Menu Companions" i przypomina tablicę widżetów, tyle że odpowiednio zmniejszoną i przypiętą do menu Start. Wybrzmiewa też echo dynamicznych kafelków.

"Towarzysze menu Start" to włączona po cichu funkcjonalność, na którą według jej odkrywcy Albacore składają się aplikacje, które dostarczają karty adaptacyjne [Adaptive Cards], które wyświetlają się na pływającej wyspie (zadokowanej ➡ lub ⬅) obok Start. Nie ma na ten temat jeszcze wielu informacji. Wiadomo jednak, że będzie można konfigurować "Towarzyszy" w Ustawieniach > Personalizacja > Menu Start.

Menu Start z przypiętym paskiem widżetów na Windows 11

Na stronie Ustawień znajdziemy listę zainstalowanych aplikacji towarzyszących z przełącznikami włącz/wyłącz, a także linkami do strony dostawcy dla personalizacji (podobnie jak w widżetach doświadczenie jest mocno webowe). Dokowanie leży po stronie dewelopera. Zauważono, że "Start Menu Companions" przypominają też trochę dynamiczne kafelki, które Microsoft uśmiercił w 2020/2021 roku.

Choć wielu użytkowników nadal czeka na odrodzenie widżetów pulpitu, to Albacore uważa, że jeszcze przez jakiś czas nie powinniśmy się spodziewać żadnych gadżetowych nowości w tym obszarze (rzeczy swobodnie pływających na poziomie pulpitu).

Źródło: https://www.neowin.net/news/the-windows-11-start-menu-is-getting-a-big-update-with-a-dedicated-widget-panel/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia