Sztuczna inteligencja przekształci sposób interakcji z Windows 12

Sztuczna inteligencja przekształci sposób interakcji z Windows 12

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/16/2023, 7:17 PM

Liczba odsłon: 2279

Przy premierze Windowsa 11 w 2021 roku Panos Panay powiedział, że jest on pierwszym rozdziałem w następnej erze Windows. Co dokładnie znaczą te słowa? Możliwe, że chodzi o sztuczną inteligencję, która ma znacząco zmienić sposób interakcji z systemem.

Panos Panay, EVP i Chief Product Officer w Microsoft, w tym miesiącu został zaproszony na scenę AMD na CES 2023, gdzie rozmawiał głównie o silniku AI w nowych chipach AMD Ryzen 7040 oraz o tym, w jaki sposób pomógłby Microsoftowi wprowadzić nową generację oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji.

AI to technologia definiująca nasze czasy, nie przypomina niczego, co kiedykolwiek widziałem. Transformuje branże, poprawia nasze codzienne życie na wiele sposobów — niektóre z nich widać, niektórych nie widać — i właśnie teraz znajdujemy się w punkcie zwrotnym. W tym miejscu przetwarzanie od chmury po urządzenia krańcowe staje się coraz bardziej inteligentne, bardziej osobiste, a wszystko to dzięki wykorzystaniu mocy sztucznej inteligencji. [...] Teraz na czele technologii AI jest też AMD z Ryzen 7040 series, razem z Windows 11. To nasz następny krok w tej wspólnej podróży.
— Panos Panay, EVP i Chief Product Officer w Microsoft

Panay odniósł się też do następnej generacji Windows, która będzie miała wiele do czynienia z AI. O ile sztuczna inteligencja nie jest niczym nowym w Windows, to zarówno skala jej wykorzystania i głębokość integracji są na szczątkowym poziomie — w porównaniu do tego, co da się osiągnąć. Zapewne w Windows 12 wykorzystanie AI będzie znacznie bardziej intensywne.

AI wymyśli na nowo sposób, w jaki robisz wszystko w Windows — całkiem dosłownie. Podobnie jak te duże modele generatywne, pomyśl o modelach językowych, modelach generowania kodu, modelach [przetwarzania] obrazów. Te modele są tak potężne, tak zachwycające, tak użyteczne, osobiste. Ale są one również bardzo intensywne obliczeniowo, więc nie byliśmy w stanie tego zrobić wcześniej. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tak intensywnych obciążeń na taką skalę, a one są właśnie tutaj. Potrzebny będzie system operacyjny, który zaciera granicę między chmurą a krawędzią i właśnie to teraz robimy.
— Panos Panay, EVP i Chief Product Officer w Microsoft

Od paru lat ray tracing w czasie rzeczywistym jest możliwy na sprzęcie konsumenckim, a teraz coś podobnego dzieje się ze sztuczną inteligencją. Oprócz sprzętu zapewniającego moc obliczeniową potrzebną AI trwają też prace nad systemami, zdolnymi ją wykorzystać w optymalny sposób. Takich innowacji spodziewamy się bardziej w Windows 12 niż Windows 11.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia