Qualcomm ma wyłączność na Windows on ARM, ale niedługo ją utraci

Qualcomm ma wyłączność na Windows on ARM, ale niedługo ją utraci

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/22/2021, 6:08 PM

Liczba odsłon: 1643

W zeszłym tygodniu pojawiły się informacje, że MediaTek planuje zbudować chipset dla Windows on ARM. Jest to o tyle ciekawe, że do tej pory widzieliśmy na tych urządzeniach jedynie układy Qualcomma. W rzeczywistości producent Snapdragonów ma z Microsoftem umowę na wyłączność na Windows on ARM, ale według nieoficjalnych przecieków wkrótce ona wygaśnie.

Już samo to, że Microsoft powiedział, iż każdy, kto chce, może budować układy dla Windows on ARM, powinno wystarczyć, by kwestia ekskluzywności rozwiązała się sama. Qualcomm nie zaczął po prostu budować chipów dla PC z nadzieją, że Microsoft zbuduje dla niego odpowiednią wersję Windowsa. Obie firmy pracowały wspólnie, by mogło się to zdarzyć. I również z tego względu Qualcomm mógł przez pewien czas cieszyć się wyłącznością. Czas ten jednak dobiega końca i ponoć umowa wkrótce wygaśnie. Możliwe, że już tylko ona powstrzymuje innych dostawców chipów przed rywalizacją na polu ARM PC.

Wśród zainteresowanych mogą być tacy gracze, jak Samsung ze swoim procesorom Exynos i niedawnym partnerstwem z AMD, od którego bierze GPU. Prawdopodobnie jest to również powód, dla którego komputery Mac z procesorami Apple Silicon nie są oficjalnie wspierane przez Windows 11. Możliwe, że i to również się zmieni. Wracając jeszcze do Qualcomma — zawsze miał on silne relacje z Microsoftem, choć oczywiście nie tak silne, jak Intel. Jeśli przypomnimy sobie erę Windows Phone, układy Qualcomma były jedynymi, które były wspierane. Obie firmy mocno też swego czasu promowały koncepcję "Always Connected PC".

Always Connected PC

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o dostawcach układów SoC, którzy są przekonani, że partnerstwo "Wintel" powoli wygasa, a przejście na ARM nie tylko już się zaczęło, ale i jest nieuniknione. Oczywiście wszystkie te firmy będą chciały być częścią tego ekosystemu, gdy się otworzy. Qualcomm jest już jednak na pozycji lidera, biorąc pod uwagę, że robi to od lat.

Windows on ARM został po raz pierwszy ogłoszony przez Microsoft i Qualcomm w 2016 roku. To nowe podejście różniło się znacząco od nieudanego Windows RT choćby tym, że system był w stanie emulować aplikacje x86. Urządzenia zostały zaprezentowane rok później i wkrótce potem zaczęły być dostarczane. Od tego czasu Microsoft dodał już emulację x64 na Windows 11 on ARM, co jest ważnym kamieniem milowym w historii platformy. Jaki będzie kolejny?