AMD zapowiedział Ryzen 8040 i 8050 dla ekosystemu Windows AI

AMD zapowiedział Ryzen 8040 i 8050 dla ekosystemu Windows AI

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/7/2023, 1:20 PM

Liczba odsłon: 768

Doniesienia sprzed paru dni o dedykowanym sprzęcie AI dla Windows znalazły niewątpliwe potwierdzenie. AMD na wczorajszej prezentacji Advancing AI przygotował masę zapowiedzi związanych ze sztuczną inteligencją, wliczając w to nowe serie procesorów dla "ekosystemu Windows AI".

Zapowiedziana wczoraj seria procesorów Ryzen 8040 (kryptonim "Hawk Point") to następczyni serii Ryzen 7040 wprowadzonej w tym roku. Choć to nowa seria 8000, AMD potwierdza, że procesorem nadal jest Zen 4, mimo że wydajność NPU (neural procesing unit), który jest dedykowanym podzespołem do obliczeń związanych z AI, wzrosła do 40% dzięki wzrostowi przepustowości o 60%, jaki Hawk Point uzyskuje dzięki 16 TOPS (bilionom operacji na sekundę) NPU.

Producent zapowiedział też na przyszły rok Strix Point (Ryzen 8050) z potężniejszymi układami NPU XDNA 2 i trzykrotnie wyższą przepustowością niż XDNA 1. Seria ta powinna mieć rdzenie Zen 5. Jak twierdzi AMD, jego nowe procesory są gotowe na generatywną sztuczną inteligencję, co oznacza, że powinny sobie radzić z niektórymi zadaniami AI w rozsądnym czasie na lokalnym urządzeniu. Ten potężny wzrost mocy obliczeniowej idzie w parze z nową funkcjonalnością AI w Windows. Na początku tego roku Panos Panay z Microsoft opowiadał, że sztuczna inteligencja przekształci sposób interakcji z Windows. Wprowadzenie do systemu Copilota, który przecież większość rzeczy robi w chmurze, wydaje się więc dopiero początkiem tych przekształceń.

W swojej prezentacji AMD posługuje się nazwą Windows AI ecosystem, przy czym odnosi się jedynie do obecnego systemu w słowach: Procesory AMD Ryzen 8040 są gotowe do wykorzystania pełnego zakresu ekosystemu Windows 11 dla zoptymalizowanej wydajności, wliczając w to pełne wsparcie dla funkcji bezpieczeństwa Windowsa 11. Wybrane systemy z procesorem z serii AMD Ryzen 8040 mogą także uzyskać dostęp do AI "out-of-the-box" z Windows Studio Effects Pack, zapewniając prywatność w domu lub dostępne od ręki rozmycie tła, śledzenie spojrzenia czy tłumienie hałasu.

W październiku tego roku ciekawą wiadomość przekazał rywal AMD, Intel: Naprawdę uważamy, że rok 2024 będzie całkiem dobrym rokiem dla klientów, szczególnie ze względu na odświeżenie systemu Windows. Część osób zaznajomionych z tematem uważa, że premiera Windows 12 odbędzie się trzy lata po premierze Jedenastki – w trzecim kwartale 2024 roku – podczas gdy inne przecieki mówią nawet o czerwcu. Niezależnie od tego część funkcji AI może trafić jeszcze do Windows 11, tak jak miało to miejsce z Copilotem (który po paru miesiącach ukazał się nawet w Windows 10). Możliwe jednak, że bardziej zaawansowane rzeczy związane z AI pojawią się dopiero w kolejnym systemie.

Źródło: https://www.neowin.net/news/amd-kicks-off-microsofts-2024-dream-of-ai-powered-windows-12-with-ryzen-8040-8050-series/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia