Satya Nadella: AI fundamentalnie przekształci produktywność

Satya Nadella: AI fundamentalnie przekształci produktywność

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/23/2023, 2:40 PM

Liczba odsłon: 860

Od 1975 roku, w którym Bill Gates i Paul Allen założyli Microsoft, krajobraz technologiczny zmienił się nie do poznania. Owszem, w centrum zainteresowania giganta nadal znajduje się "komputer", ale dziś przyjmuje on o wiele więcej form i robi rzeczy, które dawniej były niemożliwe. Przez te lata firma kładła nacisk na różne kierunki, myśląc przyszłościowo. Obecnie, a w zasadzie już od kilku lat, takim przyszłościowym paradygmatem jest AI.

Microsoft opublikował swój doroczny raport finansowy (przeczytacie o nim w osobnym artykule). Jak zwykle jest to okazja dla CEO Satyi Nadelli do napisania paru słów kierowanych do akcjonariuszów firmy i nie tylko. Nadella po raz kolejny położył nacisk na generatywną sztuczną inteligencję — trend szczególnie widoczny od początku 2023 roku, głównie dzięki szerszej dostępności takich produktów, jak ChatGPT, Bing Chat, Copilot dla Microsoft 365, Windows Copilot, Bing Image Creator, DALL-E i różnego typu silników/aplikacji do generowania obrazów. Zdaniem szefa Microsoftu sztuczna inteligencja fundamentalnie przekształci produktywność dla każdej osoby, organizacji i branży na Ziemi. W jego liście czytamy:

Następna generacja AI przekształci każdą kategorię oprogramowania i każdy biznes, w tym nasz własny. 48 lat od założenia Microsoft pozostaje konsekwentną firmą, ponieważ za każdym razem — od PC/Server, przez Web/Internet, po Cloud/Mobile — przystosowywaliśmy się do zmian paradygmatu technologicznego. Dziś robimy to po raz kolejny, będąc na czele tej nowej ery.

W obszernym liście Satya wskazał kilka przykładów produktów AI Microsoftu, które pomagają firmom z całego świata. To np. latynoamerykańska firma Mercado Libre obsługująca platformę marketplace, która korzysta z GitHub Copilot, aby przyspieszyć tworzenie kodu przez deweloperów. Innym beneficjentem AI jest Mercedes-Benz, który używa ChatGPT obsługiwanego przez Azure OpenAI Service, aby ulepszyć swojego asystenta w samochodzie.

Satya Nadella napisał też, że połączenie języka naturalnego i "nowego silnika wnioskowania" pomogło uruchomić tę nową erę AI w Microsoft:

Te dwa przełomy wspólnie odblokują potężną, nową możliwość. W rzeczywistości tylko w ostatnim miesiącu ogłosiliśmy naszą wizję Copilota, codziennego asystenta AI. Wbudowujemy Copilota we wszystkie nasze najczęściej używane produkty i doświadczenia oraz umożliwiamy ludziom wywoływanie jego mocy również w samodzielnej aplikacji. Tak samo jak dziś ładujecie system, aby uzyskać dostęp do aplikacji, albo używacie przeglądarki do odwiedzania stron, wierzymy, że będziecie wywoływać Copilota, aby wykonywać wszystkie te aktywności i wiele więcej: aby kupować, programować, analizować, uczyć się i tworzyć.

Dowiedz się więcej z naszych artykułów:

Źródło: https://www.microsoft.com/investor/reports/ar23/index.html