Dynamiczne kafelki wracają do menu Start jako widżety? To był tydzień z Microsoft 316

Dynamiczne kafelki wracają do menu Start jako widżety? To był tydzień z Microsoft 316

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/10/2024, 9:37 PM

Liczba odsłon: 535

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows z tego tygodnia, Windows 11 24H2 nie dla starszych ARM PC, automatyczne włączanie szyfrowania BitLockera w trakcie instalacji Windowsa, zmiana domyślnej opcji wklejania w Wordzie oraz nowe funkcje Painta i Narzędzia Wycinanie. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows z tego tygodnia

Windows 11 24H2 nie uruchomi się na starszych ARM PCs

Windows 11 obsługuje szereg procesorów ARM od Qualcomm. Według dokumentacji do uruchomienia systemu potrzebny jest Snapdragon 850 lub nowszy, jednak posiadaczom Snapdragona 835 z 2016 roku udaje się ominąć wymagania i zainstalować Jedenastkę na własne ryzyko. Wygląda na to, że te dni wkrótce miną.

Windows 11 24H2

Począwszy od wersji 24H2, system wymaga już ARM v8.1. Próba załadowania go na urządzeniu z procesorem opartym na ARM v8.0 kończy się wysypaniem systemu. Windows 11 nigdy oficjalnie nie wspierał Snapdragona 835, ale do tej pory jest możliwa jego instalacja na tym chipie, podobnie jak na procesorach Intel Core 7. generacji albo Ryzen 1. generacji. Z tego powodu wiele wymagań sprzętowych Windows 11 obowiązuje tylko na papierze. Teraz, gdy nadchodzi wersja 24H2 z nowymi funkcjami i wymaganiami konkretnych instrukcji, konfiguracje ze starymi procesorami fizycznie nie mogą uruchamiać Windowsa 11, wliczając w to CPU sprzed kilkunastu lat, pozbawione obsługi instrukcji POPCNT i SSE 4.2.

Windows 11 24H2 może automatycznie włączać BitLockera w trakcie instalacji

Niemiecki portal Deskmodder donosi, że następna aktualizacja Windows 11 2024 Update (24H2) może domyślnie włączać funkcję BitLocker podczas instalacji. Może się to wydarzać w różnych edycjach systemu, wliczając w to Home. Na szczęście jest dostępna opcja wyłączenia szyfrowania urządzenia w ustawieniach prywatności i zabezpieczeń. Z drugiej strony nieuważni użytkownicy mogą ją przeoczyć, co stwarza pewne ryzyko.

Zmieniła się domyślna opcja wklejania w Word na Windows

Zdarzyło Ci się wklejać treść do dokumentu Worda tylko po to, by spędzić potem niezliczone minuty na ręcznym poprawianiu formatowania tej zawartości? Wolisz raczej wklejać tak, aby tekst od razu wpasował się w wygląd i styl reszty dokumentu? Microsoft od wielu użytkowników słyszał, że obecna domyślna opcja Zachowaj formatowanie źródłowe nie spełnia ich potrzeb oraz że preferowaliby, aby domyślną opcją było Scal formatowanie przy wklejaniu z innych programów. I tak też się stanie!

Zmieniła się domyślna opcja wklejania w Word na Windows

Jak to działa? Otwórz dokument Worda lub utwórz nowy, skopiuj zawartość w przeglądarce albo innej aplikacji (ale nie w Wordzie) i wklej do Worda. Przy zawartości tej zobaczysz ikonę wklejania z podpisem "(Ctrl)". Kliknij ją, aby rozwinąć menu i zobaczyć opcje wklejania. Teraz nową opcją domyślną jest Scal formatowanie. Z naszego artykułu dowiesz się, czym różnią się poszczególne opcje wklejania tekstu w Wordzie.

Paint i Narzędzie Wycinanie z nowymi funkcjami na Windows 11

Windows Insiderzy w kanałach Canary i Dev otrzymali aktualizacje dwóch popularnych aplikacji: Narzędzia Wycinanie (11.2404.37.0) i Painta (11.2404.42.0). To pierwsze zyskało obsługę emoji, skanowanie kodów QR i ulepszenia kształtów. W przypadku Painta doszło natomiast do rebrandingu narzędzia AI wprowadzonego w zeszłym roku: Paint Cocreator zamienił się w Image Creator. Oprócz nowej nazwy "Kreator obrazów" działa tak samo jak wcześniej, pomagając Ci tworzyć niezwykłe obrazy w Paintcie za pomocą opisów słownych.

Paint Image Creator

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, AI, Teams, Microsoft 365, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia