Wstępnie o akcesoriach dla smartfonów Windows 10

Wstępnie o akcesoriach dla smartfonów Windows 10

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
17:26
08.07.2015
0 komentarzy
1767 wyświetleń

Choć mobilna edycja nowego systemu Windows planowana jest dopiero na jesień, już dziś możemy przedstawić Wam garść wstępnych informacji na temat oficjalnych akcesoriów Microsoftu, dedykowanych nadchodzącym urządzeniom Windows 10 Mobile.

Microsoft pracuje obecnie nad dwoma flagowymi modelami smartfonów Lumia z systemem Windows 10, których nazwy kodowe brzmią odpowiednio Cityman i Talkman. Zarówno dla tych, jak i dla przyszłych smartfonów korporacji planowane są także dodatkowe akcesoria, których kolejne nazwy robocze to Munchkin, Valora, Murano i Ivanna/Livana. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym czterem urządzeniom, które miałyby trafić na rynek pod koniec roku.

Na początek Munchkin, czyli dedykowana stacja dokująca, która w pełni wykorzystywać ma potencjał funkcji Continuum dla telefonów. Jak pamiętamy, funkcja ta umożliwi nam bezprzewodowe połączenie smartfona z dowolnym obsługiwanym urządzeniem lub akcesorium, umożliwiając natychmiastową kontynuację pracy na przyłączonym sprzęcie. Microsoft prezentował już demo tej funkcjonalności, wykorzystując do tego wyświetlacz ze wsparciem dla technologii Miracast oraz przyłączony technologią Bluetooth zestaw klawiatura+mysz. Abyście mieli pełny obraz możliwości tej funkcji, demo to prezentujemy poniżej.

Jako że stacja dokująca Munchkin wyposażona będzie w szereg przydatnych portów (np. USB lub port dla monitora), urządzenie to powinno stanowić zainteresowanie również dla tych osób, którzy nie dysponują wyświetlaczem Miracast, zaś swoje urządzenia wejścia podłączają w sposób przewodowy. Oczywiste jest, że aby móc korzystać z bezprzewodowych funkcjonalności oferowanych w ramach rozwiązania Continuum for Phones, smartfon z Windows 10 Mobile musi spełniać odpowiednie wymagania sprzętowe. Tym samym obecne flagowe modele Lumii - 930 i 1520 - nie będą w stanie tej funkcji obsłużyć.

Kolejne akcesorium, Valora, ma być nowym wcieleniem plakietki lokalizującej Nokia Treasure. Jak pamiętamy, Treasure Tag Nokii jest niewielkim urządzeniem śledzącym, pozwalającym nam sparować je z naszym smartfonem, umożliwiając tym samym śledzenie lokalizacji plakietki. Dzięki temu sparowany znacznik możemy przypiąć chociażby do kluczy, umożliwiając ich łatwe znalezienie, w razie gdy się zapodzieją. Valora ma rozszerzyć tę funkcjonalność o dodatkowe powiadomienia (funkcja Motion Guard), dzięki którym nie tylko dowiemy się, gdzie dany obiekt jest zlokalizowany, ale też czy znajduje się aktualnie w ruchu. Projekt poglądowy obu plakietek widoczny jest na poniższej planszy.

Dwa ostatnie planowane przez Microsoft akcesoria to odpowiednio nowy adapter Miracast (Murano) oraz głośnik Bluetooth (Ivanna/Livana). Na ich temat nie są niestety znane żadne dalsze informacje.

Wspomniane wyżej urządzenia będą w zasadzie pierwszymi akcesoriami dla smartfonów sygnowanymi logo Microsoft. Do słowa 'będą' należy tu jednak podejść z rozwagą, jako że nie jest w cale powiedziane, że produkty te w ogóle ujrzą światło dzienne. Może się przecież zdarzyć, że Windows 10 Mobile nie zdoła zawojować rynku, a tym samym ich wprowadzenie do sprzedaży nie będzie dla korporacji w ogóle opłacalne. Podobny scenariusz spotkał chociażby smartwatch Nokia Moonraker będący uzupełnieniem Lumii 930, którego mimo działających prototypów Microsoft po przejęciu fińskiego potentata postanowił po prostu uśmiercić.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor