Windows Hello 2.0? Microsoft patentuje zaawansowany skaner tęczówki

Windows Hello 2.0? Microsoft patentuje zaawansowany skaner tęczówki

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/17/2017, 6:45 PM

Liczba odsłon: 2053

Wprowadzając na rynek Windows 10, Microsoft dołączył do niego zaawansowaną technologię uwierzytelniania o nazwie Windows Hello. Pozwala ona zalogować się do urządzenia lub usługi z wykorzystaniem twarzy, tęczówki oka lub linii papilarnych. Czy można ideę Windows Hello wnieść o poziom wyżej? Microsoft dowodzi, że tak. A potencjalnych implementacji nowej technologii możemy się spodziewać w przyszłych generacjach urządzeń z Surface Phone na czele.

Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych opublikował wniosek patentowy Microsoftu, w którym firma odnosi się do metody rozpoznawania tęczówki oka, która może być wykorzystana w przyszłych smartfonach, tabletach i notebookach Surface. Metoda polegać ma na uzyskaniu danych obrazowych z wielu cyfrowych klatek zawierających ujęcia tęczówki i źrenicy przy różnych kątach oświetlenia. Uzyskane dane porównawcze są zależne od podobieństw w częściach danych obrazowych z co najmniej dwóch zarejestrowanych klatek z korespondującego obszaru. Na podstawie podobieństw system automatycznie zweryfikuje, czy przedstawione oko jest rzeczywiste. Innymi słowy, uwierzytelnienie poprzez podstawienie zdjęcia stanie się w jeszcze mniejszym stopniu możliwe. System weryfikuje prawdziwość obrazu, pobierając i analizując dwa lub trzy zdjęcia oka, a następnie porównując je z wcześniej zapisanymi danymi użytkownika.

Jak pokazuje diagram, smartfon posiada trzy elementy oświetlające, których źródła światła padają na oko użytkownika. Uzyskany obraz jest przechwytywany przez kamerę lub czujnik obrazu i trafia do jednostki obliczeniowej. Takie rozwiązanie Microsoft uzasadnia faktem, iż ludzkie oko jest strukturą trójwymiarową i półprzezroczystą. Gdy podczas uwierzytelniania światło pada na oko pod innym kątem, niż w trakcie pierwszego zapisania, system może nie rozpoznać prawidłowo właściciela. Przy dwóch lub trzech niezależnych elementach oświetlających ryzyko błędu jest minimalne, a ponadto system potrafi z dużo większą skutecznością ocenić, czy ma do czynienia z prawdziwym okiem, czy też jego imitacją.

We wniosku patentowym Microsoft odnotowuje możliwość implementacji nowej technologii w wielu przyszłych urządzeniach, takich jak smartfon, tablet, Xbox, HoloLens czy Surface Book. Z rozwiązania będą mogli też korzystać producenci bankomatów i innych terminali płatniczych.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia