Windows 11 24H2 nie dla starych procesorów. To był tydzień z Microsoft 314

Windows 11 24H2 nie dla starych procesorów. To był tydzień z Microsoft 314

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/26/2024, 9:37 PM

Liczba odsłon: 971

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows w tym tygodniu, pobieranie samodzielnych instalatorów ze Sklepu Microsoft, wymagania Windows 11 dotyczące procesora, data końca wsparcia klasycznego Teams, dostępność Copilota dla kolejnych planów Microsoft 365 i Office 365 oraz wydanie MS-DOS 4.0 jako Open Source. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows w tym tygodniu

Microsoft Store pozwala pobierać instalatory .exe

Funkcjonalność nosi nazwę Microsoft Store installers for web i umożliwia pobieranie instalatorów z Microsoft Store w przeglądarce – wprost z apps.microsoft.com. Zaczęło się od feedbacku, że przepływ instalowania wymagał zbyt wielu kliknięć: kliknięcia "Zainstaluj" na stronie, potwierdzenia w głęboko zalinkowanym oknie dialogowym (chyba że apka znajduje się na liście dozwolonych) i ponownego kliknięcia "Zainstaluj" w minioknie Sklepu. Ten drugi przycisk był konieczny, aby upewnić się, że instalację zainicjował użytkownik, a nie złośliwy skrót, co jest możliwe przy głębokich linkach.

Microsoft Store pozwala pobierać instalatory .exe

Dzięki temu układowi wymagane są tylko 2 kliknięcia, lekki instalator uruchamia się znacznie szybciej niż Microsoft Store, zapewnia zawsze najświeższą wersję, nawet gdy aplikacja Sklepu nie była aktualizowana od miesięcy, pobieranie działa zawsze, nawet gdy Sklep został odinstalowany, obsługiwana jest jednoczesna instalacja wielu aplikacji i nie tylko.

Windows 11 24H2 nie uruchomi się na procesorach bez SSE4.2 i PopCnt

Niemożliwe do ominięcia wymaganie procesora z obsługą PopCnt to najwyraźniej nie jedyna bariera dla posiadaczy starszego sprzętu. Instrukcja ta jest wymagana przez różne pliki systemowe – od kernela Windows 11, kończąc na sterownikach USB XHCI. Bez PopCnt system się nie bootuje. Bob Pony na Twitterze odkrył dodatkowo, że począwszy od builda 26080, CPU z instrukcją SSE4.2 także jest wymagany do załadowania Windows 11 24H2.

Windows 11 24H2 nie uruchomi się na procesorach bez SSE4.2 i PopCnt

Uspokajamy jednak – obie te technologie występują na praktycznie wszystkich procesorach z ostatnich kilkunastu lat. Bardziej martwilibyśmy się o inne wymagania, jednak te pozostałe można ominąć.

Znamy już datę końca wsparcia klasycznego Teams

1 lipca 2024 r. klasyczny Teams będzie już niewspierany. Użytkownicy nadal korzystający z klasycznego Teams z powodu problemów z konfiguracją albo na niewspieranym systemie operacyjnym otrzymają okno dialogowe wewnątrz aplikacji, które poinformuje ich, że ten klient nie jest już wspierany. Te okna dialogowe można odrzucić, ale będą one regularnie pojawiać się ponownie – zapowiada Microsoft.

Znamy już datę końca wsparcia klasycznego Teams

Dla użytkowników Windows 7, 8 i 8.1 wsparcie dla klasycznego Teams zakończy się 23 października 2024 r. Z kolei dla użytkowników Windows 10, macOS Big Sur (11), użytkowników LTSC lub użytkowników z problemami z konfiguracją koniec dostępności klasycznego Teams nastąpi dopiero 1 lipca 2025 roku.

Copilot dostępny dla kolejnych planów Microsoft 365 i Office 365

Copilot dla Microsoft 365 był do tej pory dostępny jako dodatkowa usługa dla subskrybentów wybranych planów Microsoft 365 i Office 365 dla firm i pracowników edukacji. W tym tygodniu Microsoft poinformował o rozszerzeniu tej dostępności na kolejne plany, w tym przeznaczone dla pracowników pierwszej linii oraz na najbardziej podstawowy plan biznesowy.

Wszystko, co wiemy o Copilot dla Microsoft 365

Copilot dla Microsoft 365 jest teraz ogólnodostępny do zakupu również dla klientów z licencjami Microsoft 365 F1 i F3, Office 365 E1 i Microsoft 365 Business Basic. Dotyczy to również subskrypcji Copilot for Service i Copilot for Sales. Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

MS-DOS 4.0 wydany jako Open Source w GitHub

10 lat temu Microsoft otworzył źródła MS-DOS 1.25 i 2.0 dla Computer History Museum, a następnie wydał je ponownie w GitHub. To niezwykle ważny z historycznego punktu widzenia kod i fascynująca lektura dla pasjonatów, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak system operacyjny został napisany w całości w kodzie asemblera 8086 prawie 45 lat temu.

MS-DOS 4.0 wydany jako Open Source

Wczoraj w partnerstwie z IBM i w duchu otwartej innowacji Microsoft wypuścił również kod źródłowy MS-DOS 4.00 na licencji MIT. Za tą wersją systemu kryje się złożona i fascynująca historia, jako że gigant z Redmond współpracował z IBM nad fragmentami kodu, a także stworzył gałąź DOS-a o nazwie Multitasking DOS, która nie doczekała się jednak ogólnodostępnego wydania. Kod źródłowy, binarki i dokumentację MS-DOS 4.00 można przeglądać w GitHub. Istnieje możliwość samodzielnego uruchomienia i eksplorowania tego oprogramowania. Microsoft zrobił to z powodzeniem, uruchamiając MS-DOS 4.0 bezpośrednio na oryginalnym IBM PC XT, nowszym Pentium, a także na emulatorach PCem i 86box.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne