MS-DOS 4.0 wydany jako Open Source w GitHub

MS-DOS 4.0 wydany jako Open Source w GitHub

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/26/2024, 3:30 PM

Liczba odsłon: 589

10 lat temu Microsoft otworzył źródła MS-DOS 1.25 i 2.0 dla Computer History Museum, a następnie wydał je ponownie w GitHub. To niezwykle ważny z historycznego punktu widzenia kod i fascynująca lektura dla pasjonatów, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak system operacyjny został napisany w całości w kodzie asemblera 8086 prawie 45 lat temu.

Wczoraj w partnerstwie z IBM i w duchu otwartej innowacji Microsoft wypuścił również kod źródłowy MS-DOS 4.00 na licencji MIT. Za tą wersją systemu kryje się złożona i fascynująca historia, jako że gigant z Redmond współpracował z IBM nad fragmentami kodu, a także stworzył gałąź DOS-a o nazwie Multitasking DOS, która nie doczekała się jednak ogólnodostępnego wydania. A teraz kontekst tego wydarzenia:

Młody angielski badacz Connor "Starfrost" Hyde korespondował niedawno z byłym CTO Microsoftu, Rayem Ozziem, na temat oprogramowania w jego kolekcji. Pośród dyskietek Ray znalazł binarki niewydanej bety DOS 4.0, które do niego wysłano, gdy był w Lotus. Starfrost skontaktował się z Microsoft Open Source Programs Office (OSPO), aby eksplorować wydanie źródła DOS 4, jako że pracuje nad dokumentowaniem powiązań DOS 4, MT-DOS i tego, co ostatecznie stało się OS/2. Niektóre późniejsze wersje tych binarek Multitasking DOS można znaleźć w Internecie, ale te nowe binarki bety Ozziego wydają się o wiele wcześniejsze, nie wydane i zawierające też kod ibmbio.com.

Scott Hanselman z pomocą internetowego archiwisty i entuzjasty Jeffa Sponaugle'a zobrazował te oryginalne dyski i ostrożnie przeskanował oryginalne, drukowane dokumenty z tego "Ozzie Drop". Microsoft wraz z przyjaciółmi z IBM uważa, że to fascynujący kawałek historii systemów operacyjnych, którym warto się podzielić.

Jeff Wilcox i OSPO udali się do Microsoft Archives i podczas gdy nie mogli znaleźć pełnego kodu źródłowego MT-DOS, odnaleźli MS DOS 4.00, który udostępniamy dzisiaj wraz z tymi dodatkowymi binarkami bety, PDF-ami z dokumentacją i obrazami dysków. Będziemy dalej eksplorować archiwa i możemy aktualizować to wydanie, gdy odkryjemy więcej.

— Scott Hanselman, VP Developer Community, i Jeff Wilcox, Head of Open Source Programs Office

MS-DOS 4.0 wydany jako Open Source

Kod źródłowy, binarki i dokumentację MS-DOS 4.00 można przeglądać w GitHub. Istnieje możliwość samodzielnego uruchomienia i eksplorowania tego oprogramowania. Microsoft zrobił to z powodzeniem, uruchamiając MS-DOS 4.0 bezpośrednio na oryginalnym IBM PC XT, nowszym Pentium, a także na emulatorach PCem i 86box.

Źródło: https://cloudblogs.microsoft.com/opensource/2024/04/25/open-sourcing-ms-dos-4-0/