Vision 2022, czyli hipotetyczna przyszłość laptopów Microsoftu

Vision 2022, czyli hipotetyczna przyszłość laptopów Microsoftu

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 10/4/2017, 10:03 AM

Liczba odsłon: 2291

Zdania na temat przydatności i jakości wykonania Surface Laptop są w dalszym ciągu podzielone, czemu zresztą trudno się dziwić – z jednej strony otrzymujemy sprzęt stworzony z wykorzystaniem luksusowej Alcantary i o pięknym designie, z drugiej zaś nie da się go naprawić bez powodowania uszkodzeń, natomiast oferowana przez niego moc obliczeniowa wyraźnie odstaje od innych komputerów w tym przedziale cenowym. W efekcie Surface Laptopa kocha się lub nienawidzi. Jak się okazuje, jednemu z Product Designerów spodobał się do tego stopnia, że postanowił on stworzyć szereg grafik koncepcyjnych przedstawiających Vision 2022 – bardzo futurystyczną wariację na temat laptopa Microsoftu.

Zaprezentowane urządzenie posiada cały szereg charakterystycznych cech, niespotykanych w klasycznych laptopach. Najbardziej w oczy rzuca się brak jakiejkolwiek fizycznej klawiatury – została ona zastąpiona przez gładką powierzchnią, na której wyświetlają się klawisze bądź elementy systemowe (takie jak ikonki czy pasek szybkiego dostępu). Co istotne, ta właśnie część obszaru sprawia wrażenie przystosowanej do obsługi stylusa, jako swego rodzaju obszar roboczy. Kolejną z najistotniejszych cech Vision 2022 jest sposób łączenia ekranu z podstawą. Zamiast zawiasów wykorzystano giętkie przedłużenie ekranu, na którym wyświetlany jest pasek start – stanowi to ciekawy pomysł na powiększenie przestrzeni roboczej urządzenia bez zwiększenia jego gabarytów. Istotnym aspektem jest także sama grubość przedstawionego laptopa, wynosząca w przypadku zarówno podstawy jak i ekranu zaledwie 7mm. Po złożeniu ich obecny będzie oczywiście niewielki prześwit, upodabniający całość nieco do Surface Book. W zasadzie jako element dodatkowy, na grafikach umieszczony został również designerski stylus, przypominający elegancki i prosty długopis z niewielkim wgłębieniem niedaleko punktu styku z powierzchnią po której ma operować. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że Vision 2022 miałby dysponować jedynie dwoma portami USB-C, całkowicie pomijając takie udogodnienia jak gniazdo Jack 3,5 czy też HDMI. Sugerować to może fascynację twórcy przejściówkami oferowanymi przez Apple, lub też jego wiarę w przyszłość pozbawioną okablowania…

Rozwój technologii, a zarazem sprzętu z niej korzystającego gna w zawrotnym tempie. Niestety wątpliwym jest, by tak zaawansowane urządzenie jak zaprezentowany laptop miało ukazać się w roku 2022. Powodem nie jest jednak brak możliwości, chodzi bowiem raczej o dostosowanie produktu do potrzeb i realnych możliwości finansowych odbiorców. Co prawda, znalazłoby się zapewne parę bogatych osób łasych na zakup Vision 2022, jednakże wygenerowane w ten sposób zyski nie zwróciłyby kosztów produkcji. Aby wizja Emadiego Rahimima (twórcy konceptu) się ziściła, konieczny byłby przełom w polityce sprzedażowej gigantów – zamiast stabilnych zysków musieliby oni postawić na wyścig zbrojeń w dziedzinie innowacji.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia