Tradycyjne klawiatury QWERTY wkrótce odejdą w zapomnienie?

Tradycyjne klawiatury QWERTY wkrótce odejdą w zapomnienie?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:18
28.09.2016
3 komentarze
1678 wyświetleń

Mimo rozwinięcia wielu alternatywnych (i jak sądzą niektórzy - przyjaźniejszych użytkownikowi) technologii, klawiatura pozostaje standardowym urządzeniem wejścia w komputerach PC, a czasem także w smartfonach i tabletach. Dave Coplin z Microsoft przewiduje jednak, że taki stan nie potrwa już długo. Klasyczny model klawiatury QWERTY ma bowiem zostać wyparty przez technologie śledzenia mimiki twarzy, gestów i rozpoznawania mowy.

Dave Coplin, Chief Envisioning Officer w Microsoft i jeden z twórców Cortany, swoją prognozę przedstawił w wywiadzie dla Evening Standard. Dave wyraża zdumienie, że klawiatura w takim wydaniu jest wynalazkiem XIX-wiecznym, a jednak wciąż szeroko rozpowszechnionym w XXI wieku. Według przedstawiciela Microsoft klawiatury QWERTY wyginą już całkiem niedługo, bowiem alternatywne technologie interakcji z komputerami rozwinęły się niewspółmiernie do stopnia ich adaptacji. "Mamy te niesamowite komputery, których używamy, jakbyśmy ciągle byli w epoce wiktoriańskiej. Klawiatura QWERTY jest świetnym przykładem starego designu, który przetrwał do czasów współczesnych. Nigdy tak naprawdę nie ewoluowaliśmy. Wciąż używamy tego nieoptymalnego designu" - mówi Coplin.

Co więc miałoby stanowić kolejny krok na linii interakcji człowieka z maszyną? "Widzimy dziś technologie, takie jak rozpoznawanie głosu, mowy i mimiki, jako będące w stanie uczynić klawiaturę zbędną" - tłumaczy Coplin, dodając, że niedługo komputery będą na tyle mądre, by podejmować akcje w oparciu o zachowania człowieka, a doświadczenie użytkowania stanie się "pełnym doświadczeniem cielesnym", nieco na wzór futurystycznego Raportu mniejszości z 2002 roku. Coplin spodziewa się także, że czat-boty będą szeroko rozpowszechnione, pozwalając zaoszczędzić ludziom czas w typowych zadaniach. Interfejsy ze stojącą za nimi sztuczną inteligencją (AI), zwane też agentami, będą "wiedziały, kto jest z twojej rodziny, jakie rzeczy lubimy robić i w jakich miejscach przebywać", przez co mogą np. w naszym imieniu kontaktować się z biurami podróży i wynegocjować najlepsze wakacje.

Czy rzeczywiście rozmawiające swobodnie boty, wirtualni asystenci i inteligentne urządzenia zastąpią może nieco staromodny, lecz sprawdzony i niezawodny interfejs klawiatury QWERTY? Sądzimy, że tylko częściowo. W niektórych obszarach, jak obsługa klienta, publiczne terminale czy alternatywny interfejs dla osób niezaznajomionych z technologią rozwiązania takie mogą zdać egzamin. Nie wyobrażamy sobie jednak pracy programisty, redaktora czy naukowca bez wysłużonych klawiszy. Możliwe więc, że w zadaniach profesjonalnych i precyzyjnych niewiele się zmieni - przynajmniej w najbliższych latach - a technologia użytkowa i rozrywkowa będzie wciąż upraszczana.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-executive-qwerty-keyboards-will-soon-die-out

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

  • gość 10:11 29.09.2016

    Facet się rozpędził, jak każdy nawiedzony wizjoner. Już widzę np. 20 osób w open space, dyktujących jednocześnie swoim komputerom treść tworzonych dokumentów. A co do rozwoju AI - zmierzamy do nowego poziomu kontroli... Widocznie smartfony podpięte bez przerwy do sieci, GPS-y, karty płatnicze i inne zabawki to za mało.

  • Krzysztof Sulikowski 14:26 29.09.2016

    Dzięki za to zejście na ziemię :) Kto pracował kiedykolwiek "na słuchawce" w jakimkolwiek wydaniu, ten pewnie wie, o ile wygodniejsza jest klawiatura. Wypowiadanie krótkich komend głosowych przez kilka godzin potrafi dać się we znaki, co dopiero mówiąc o dyktowaniu tekstów przez tyle czasu... choć czasami może to być przydatne. Co do kontroli, wszystkie te podpięcia aplikacji i usług pod "agenta" są i pewnie długo pozostaną opcjonalne, używane raczej przez entuzjastów, niż typowych userów.

  • Yanczi 20:30 30.09.2016

    Zawsze musi trafić się ktoś chcący zmienić coś co jest dobre i sprawdzone.

Skomentuj

Autor