Smartfony z Windows 10 wyposażone w procesory Intel? To bardzo możliwe

Smartfony z Windows 10 wyposażone w procesory Intel? To bardzo możliwe

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:50
03.03.2015
3 komentarze
2132 wyświetlenia

Intel zaprezentował swoją najnowszą linię procesorów - Atom x3, x5 i x7. Atom x3, wcześniej występujący pod nazwą roboczą "SoFIA", został zaprojektowany z myślą o niskobudżetowych smartfonach, tabletach i fabletach. Serie x5 i x7 (dawniej jako "Cherry Trail") zasilą z kolei tablety premium i hybrydy typu 2-w-1. Intel ogłosił, że 20 producentów OEM wykorzysta układy x3. W większości trafią one do urządzeń z Androidem. Istnieją jednak mocne przesłanki, wskazujące również na współpracę z urządzeniami Windows 10.

"Łącząc 64-bitowe wielordzeniowe procesory Intel Atom z łącznością 3G lub 4G LTE, zintegrowany układ SoC łączy procesor aplikacji, procesor czujnik obrazu, grafiki, dźwięku, łączności i zarządzania energią w pojedynczym chipsecie. Integracja ta pozwala producentom urządzeń na włączenie do oferty w pełni funkcjonalnych tabletów, fabletów i smartfonów w przystępnych cenach." - pisze Intel.

Intel

Zapytana o kwestię osadzenia układów Atom x3 w przyszłych urządzeniach z Windows 10, Aicha Evans, wiceprezeska i główna menadżerka grupy Komunikacji i Urządzeń z Intel stwierdza, że uważa to za "bardzo ważne". Microsoft z kolei nie ujawnił jeszcze planów wykorzystania owych procesorów w urządzeniach z serii Lumia. Wszystkie zapowiedziane dotąd telefony z Windows będą napędzane przez procesory Qualcomm Snapdragon. Nie wyklucza to bynajmniej możliwości nawiązania współpracy z Intelem. Microsoft potwierdził bowiem, że kolejnych 'flagowców' możemy się spodziewać dopiero po premierze pełnej wersji Windows 10 for Phones. Wyposażenie ich w chipsety Intel Atom mogłoby - jak uważa Aicha Evans - przyczynić się do wzrostu wskaźnika użyteczności "Mobilnych Okienek" na rynku mobilnym.

Koszt pojedynczego egzemplarza Atom x3 będzie oscylował w granicach 75 - 249 dolarów (ok. 280 - 930 zł). Układy trafią do urządzeń ze wsparciem dla technologii 3G w pierwszej połowie tego roku. Wersja LTE zostanie zaś udostępniona producentom OEM w drugiej połowie bieżącego roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/intel-considers-windows-10-based-phones-very-important-for-its-latest-series-of-processors

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

  • jw 12:59 04.03.2015

    Czyli będzie można mieć na telefonie Windows Phone 10, Linux, Android albo Windows 10. Co kto lubi.

  • KS 13:47 04.03.2015

    Byłoby miło :)

  • JP 22:19 04.03.2015

    @JW: Nie zapominaj o SecureBoot

Skomentuj

Autor