Pierwsi operatorzy deklarują wsparcie dla Always Connected PC

Pierwsi operatorzy deklarują wsparcie dla Always Connected PC

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 1/10/2018, 1:54 PM

Liczba odsłon: 1782

Rok 2018 to będzie rok mobilności w pełnym tego słowa znaczeniu. Wszystko to za sprawą komputerów z nowej kategorii Always Connected PC. Nazwa ta ma zasadniczo dwa aspekty. Pierwszy dotyczy czasu pracy na baterii, drugi natomiast stałego podłączenia do sieci. Zaprezentowane pod koniec zeszłego roku urządzenia, wyposażone będą w bardzo energooszczędny mobilny procesor ARM Snapdragon, co pozwoli na nieosiągalny do tej pory czas pracy osiągający około 20 godzin. Komputery pracować będą pod kontrolą systemu Windows 10 S i będą posiadać wbudowany szybki modem LTE. Ten ostatni element sprawia, że komputer będzie podłączony do sieci 24 godziny 7 dni w tygodniu, na całym świecie.

Always Connected PC

Komputery tego typu zaprezentowało już kilku wiodących producentów, ostatnio swoją propozycję pokazało Lenovo. Urządzenia te wyposażone będą w modemy LTE dwóch typów. Pierwszy będzie wspierać standardowe karty nano-SIM, drugi natomiast obsługuje nowy typ kart eSIM, które są na stałe wbudowane w modem i programowane przez operatora. Swoje wsparcie dla komputerów Always Connected PC zadeklarowało już kilku operatorów z całego świata, w tym China Telecom (Chiny), Telecom Italia (Włochy), EE (Wielka Brytania), Sprint i Verizon (USA). Można to traktować jako zapowiedź dużej popularności urządzeń tego typu. Trafią one pewnie bezpośrednio do oferty operatorów, tak jak teraz dzieje się to z telefonami i tabletami z modemem. Jak zapewnia przedstawiciel Microsoftu, Matt Barlow:

Dzięki współpracy z operatorami sieci komórkowych, klienci będą mogli cieszyć się superszybkim, stałym dostępem do Sieci poprzez sieci LTE, w przystępnej cenie, zawsze i wszędzie.

Obsługa procesorów ARM na systemie Windows 10 zapowiada nie małą rewolucję. Stały dostęp do Sieci i długi czas na zasilaniu wewnętrznym to cechy, które stały się ostatnio cenniejsze dla użytkowników niż taktowanie procesora i ilość pamięci operacyjnej. Skupienie na tych cechach przy tworzeniu urządzeń z tej nowej kategorii to znaczny krok w przyszłość. Przyszłość która nie zmieni tylko rynek komputerów, ale również smartfonów, co nieśmiało zwiastuje niecierpliwie oczekiwany Projekt Andromeda. Nie znamy na chwilę żadnych szczegółów co do dystrybucji w Polsce i wsparcia polskich operatorów. Jednak i w naszym kraju powinny być takie urządzania dostępne w sprzedaży. Na całym świecie powinny trafić do sklepów w drugim kwartale 2018 roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia