Wyciekły kolejne informacje o parametrach "taniego Surface"

Wyciekły kolejne informacje o parametrach "taniego Surface"

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/4/2018, 5:15 PM

Liczba odsłon: 1142

Spośród trzech urządzeń Surface, które rzekomo Microsoft zamierza wypuścić w tym roku, najmniej wiadomo o nowym Surface Pro (tylko nazwa) i rozkładanym Surface (tylko pogłoski i patenty). Dużo bardziej konkretne informacje zaczęły się natomiast pojawiać na temat taniego Surface, skrojonego na potrzeby rynku edukacyjnego. Niektóre przytaczaliśmy przy okazji certyfikacji urządzenia przez amerykańską FCC. Dziś udało nam się dotrzeć do kolejnych szczegółów.

Surface EDU

Według raportu niemieckiego portalu WinFuture nowe urządzenie będzie napędzane chipsetami Intel Pentium Gold oraz Pentium Silver. W tańszych modelach znajdziemy prawdopodobnie Intel Pentium Silver N5000, czterordzeniowy SoC w architekturze x86 z rodziny "Gemini Lake", używający taktowania 1,1 GHz z możliwością podniesienia do 2 GHz i podkręcenia do 2,7 GHz. Wersje z nieco wyższej półki mają z kolei działać pod kontrolą Intel Pentium Gold 4410Y i Intel Pentium Gold 4415Y, obu w architekturze "Kaby Lake". Układy bazują na technologii 14 nm i mogą być pozbawione aktywnego chłodzenia.

Urządzenie pokazuje się na Geekbench pod nazwami OEMTX EV1 oraz OEMTX EV1 LTE, co potwierdza wcześniejsze raporty o opcjonalnym wsparciu dla LTE. Potwierdzona została również obecność Windows 10 Pro 64-bit i 4-8 GB pamięci RAM. Tańszy model wejdzie na rynek prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Ma być on wyposażony w 10-calowy ekran o bardziej zaokrąglonych krawędziach, co jest odejściem od charakterystycznego wzornictwa Surface. Nie tylko to świadczy jednak o zerwaniu z tradycją.

Nietradycyjny charakter urządzenia zawarty jest w samej jego potocznej nazwie. "Tani Surface" brzmi jak oksymoron, bowiem ideą tej marki zawsze było budowanie urządzeń premium. Z drugiej strony Microsoft ma jeszcze inne silne idee - podbój rynku edukacyjnego i konkurowanie z Apple. Pytanie tylko, czy rzekome 400 dolarów (ok. 1500 zł) za sam tablet (bez klawiatury i pióra dotykowego) to cena na tyle przystępna, by zapewniła "taniemu Surface'owi" sukces w sektorze edukacyjnym.

Aktualizacja 22:53: Nowy Surface pojawił się w benchmarkach OpenCL, gdzie można porównać go z MacBookiem:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia