Microsoft Defender Application Guard dla Chrome i Firefoksa utraci wsparcie

Microsoft Defender Application Guard dla Chrome i Firefoksa utraci wsparcie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/24/2024, 6:00 PM

Liczba odsłon: 378

Pod koniec 2023 roku Microsoft zapowiedział wycofanie Microsoft Defender Application Guard for Office oraz Microsoft Defender Application Guard for Edge jako funkcji/składników systemów Windows 10 i Windows 11. Teraz firma zaktualizowała stronę z informacjami o wycofywanych funkcjach, dodając więcej szczegółów na temat MDAG i powiązanych z nim dodatków do przeglądarek.

Mimo że Microsoft Defender Application Guard for Edge odnosi się do przeglądarki Microsoft Edge, to oferuje też rozszerzenia dla przeglądarek Chrome i Firefox. Polega to na śledzeniu niezaufanych witryn i przekierowywaniu ich z bieżącej przeglądarki do izolowanego okna Microsoft Edge, dzięki czemu można przeglądać z mniejszym ryzykiem. Można się więc było spodziewać, że wycofanie MDAG dla Edge poskutkuje również tym samym dla Chrome'a i Firefoksa. Jak czytamy w dokumentacji Microsoftu:

Jako że Application Guard jest wycofywany, nie będzie migracji do Edge Manifest V3. Korespondujące rozszerzenia oraz powiązana aplikacja Windows Store [sic!] nie będą dostępne po zakończeniu maja 2024. Dotyczy to następujących przeglądarek:
  • Application Guard Extension - Chrome.
  • Application Guard Extension - Firefox.

Jeżeli chcesz blokować niechronione przeglądarki, zanim będziesz gotowy/a na wycofanie użycia MDAG w swojej firmie, rekomendujemy używanie zasad Applocker albo usługi zarządzania Microsoft Edge. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Microsoft Edge and Microsoft Defender Application Guard.

Zmiana obejmuje głównie klientów korporacyjnych, nie zaś zwykłych użytkowników domowych. Firmy z istniejącymi instalacjami MDAG mogą dalej go używać, ale Microsoft zaleca inne opcje, bowiem MDAG "może zostać usunięty" w przyszłych wersjach Windows (choć nie zostało podane, w których).

Jeśli chodzi o wspomniane rozszerzenia Manifest V3, Microsoft planował wcześniej porzucić Manifest V2 na rzecz V3 w styczniu 2024. Firma zmieniła jednak plany, a oficjalna dokumentacja mówi, że Microsoft "jest w procesie aktualizowania harmonogramu migracji do MV3".

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-to-discontinue-application-guard-app-and-browser-extensions-in-may-2024/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia