W Surface Phone rolę głośnika będzie pełnił wyświetlacz

W Surface Phone rolę głośnika będzie pełnił wyświetlacz

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
12:21
16.03.2018
1 komentarz
783 wyświetlenia

Jak wiadomo nie od dziś, Microsoft postawił już krzyżyk na swoim systemie mobilnym Windows 10 Mobile oraz wykorzystujących go urządzeniach. Nie oznacza to jednak, że całkowicie poległ temat urządzenia mobilnego wykorzystującego system giganta z Redmond – w końcu pozostaje jeszcze Surface Phone. Co prawda Microsoft jeszcze nie potwierdził oficjalnie jego istnienia, aczkolwiek zrobiły to za niego pojawiające się jak grzyby po deszczu wnioski patentowe. Najnowszy z nich dotyczy wykorzystania jednego (lub obu) ekranu Surface Phone w charakterze głośnika.

Jakość połączeń Skype stanie się jeszcze lepsza

Koncept ten wydawać się może dosyć dziwny, chociaż w zasadzie jest on w użytku już od końca 2016 roku – wtedy to wydany został smartfon Xiaomi Mi MIX. Telefon ten wykorzystywał zjawiska piezoelektryczne, dzięki czemu ekran generował dźwięk. Podobnie wyglądać ma to w przypadku patentu Microsoftu, bowiem do ekranu OLED, od wewnętrznej strony, przyklejona zostanie warstwa piezoelektryczna, wprowadzająca ekran w drgania wytwarzające dźwięk. Zjawisko to można wykorzystać również w celu wywołania wrażeń haptycznych (wibracje), gdy użytkownik dotknie ekranu. Oczywiście w dalszym ciągu największą zaletą tego rozwiązania jest to, że ekran nie jest oszpecony dodatkowymi otworami, zaś dźwięk skierowany jest prosto w stronę użytkownika.

Niestety, rozwiązanie to nie jest idealne, gdyż całkiem możliwe, że dotykanie ekranu w trakcie odtwarzania muzyki po prostu wypaczy dźwięki. Pod znakiem zapytania stoi również wytrzymałość tego typu konstrukcji, bowiem tam, gdzie pojawiają się drgania, występują również naprężenia, negatywnie wpływając na stałość materiału (zmęczenie materiału). Możliwe, że Microsoft będzie chciał w przypadku Surface Phone przejść na model wsparcia serwisowego pokroju Surface Laptop, w przypadku którego urządzenie po prostu często jest wymieniane na nowe (z racji na wyjątkowo trudną naprawę).

Na chwilę obecną nie wiadomo, czy Surface Phone będzie mieć warstwę piezoelektryczną pod każdym z ekranów, czy też tylko pod jednym z nich. Niestety, nawet wykorzystanie nowego rozwiązania na całej powierzchni nie umożliwi odtworzenia dźwięku stereo – odległości pomiędzy poszczególnymi segmentami będą po prostu zbyt małe, by miało to jakikolwiek sens. Rzecz jasna nadal nie wiadomo, kiedy wyczekiwany Surface Phone pojawi się na rynku, jednak są spore szanse na to, że jego prezentacja odbędzie się jeszcze w tym roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-applies-for-their-own-screen-as-a-speaker-patent/

Polecamy również w kategorii Surface

Komentarze

  • KotecekPL 08:55 18.03.2018

    Osobiście wolę jak urządzenie ma tradycyjne głośniki :)

Skomentuj

Autor