Qualcomm opublikował serię filmów promujących komputery Always Connected PC

Qualcomm opublikował serię filmów promujących komputery Always Connected PC

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 3/27/2018, 2:34 PM

Liczba odsłon: 1439

Sporo szumu medialnego narosło kilka dni temu wokół zupełnie nowej klasy urządzeń, jaką stanowią komputery typu Always Connected PC. Generalnie cała afera dotyczyła tego, że najnowszy sprzęt wypadł w testach obsługi aplikacji Win32 po prostu tragicznie. W zasadzie można się było tego spodziewać już dawno, jednak najwyraźniej wiele osób nie zdawało sobie sprawy ze skali tego problemu. Oczywiście negatywna prasa nie jest na rękę Qualcommowi, producentowi zastosowanych w Always Connected PC procesorów, wobec czego przygotował on kilka nowych materiałów wideo promujących komputery wykorzystujące jego CPU.

Testy Always Connected PC

Jedną z najbardziej znanych zalet nowej klasy komputerów jest bez wątpienia to, że czas ich pracy na baterii ma być ekstremalnie wysoki. To właśnie na temat tego powstał pierwszy ze wspomnianych filmów, w którym zaprezentowany został klasyczny, nieoznakowany laptop w starciu z nieznanym z modelu komputerem typu Always Connected PC (aczkolwiek jest to prawdopodobnie Lenovo MIIX 630). Jak wynika z wideo (oczywiście zmontowanego w przyśpieszonym tempie), komputer bazujący na procesorze Snapdragon wytrzymał niemal 9 godzin dłużej podczas odtwarzania multimediów, korzystając w tym czasie oczywiście z baterii. Jak łatwo zauważyć, jest to kolosalna różnica.

Drugi z testów przeprowadzono na tym samym nieoznakowanym laptopie, zestawionym tym razem z ASUS NovaGo wykorzystującym rzecz jasna układ Qualcomma. Co dosyć niespodziewane, w tym przypadku próbie poddano kulturę pracy – dokładniej temperaturę, jaką osiągnęły komputery podczas pracy w stresie (streamowanie wideo z uruchomioną jednocześnie grą). Jak się okazuje, w przypadku laptopa rywalizującego z Always Connected PC nie tylko temperatury były o wiele wyższe, lecz również mocno spadła jego wydajność – w przypadku ASUS NovaGo obraz wyświetlany był cały czas z częstotliwością 56 klatek na sekundę, podczas gdy w klasycznym laptopie wartość ta spadła do zaledwie 36 klatek.

Ostatni z filmów robi zdecydowanie największe wrażenie, bowiem widać tu ogromną dysproporcję w czasie wybudzania sprzętu z uśpienia. W tym jednak przypadku pierwszy z wymienionych Always Connected PC zestawiono z innym laptopem standardowego typu (prawdopodobnie Dellem), co może budzić pewne wątpliwości odnośnie wiarygodności całego testu, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy roszady sprzętowe, które miały miejsce pomiędzy kolejnymi nagraniami.

Warto przy tym wszystkim wziąć pod uwagę fakt, że Qualcomm w powyższych materiałach wideo zaprezentował swoje urządzenia w samych superlatywach, jednak trudno go za to winić – w końcu firma ta próbuje odzyskać reputację, którą całkiem niesłusznie straciła. Ciężko przewidzieć, jak finalnie rozwinie się sprawa Always Connected PC, bowiem wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy komputery tego typu trafią w ręce osób świadomych ich zalet i wad.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia