Nowy patent Microsoftu wyeliminuje papier?

Nowy patent Microsoftu wyeliminuje papier?

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
09:57
23.01.2017
2 komentarze
1441 wyświetlenie

Każdego roku w biurach na całym świecie zużywane są tysiące ton papieru. Nie jest to zbyt ekologiczne, nawet gdy później poddamy go recyklingowi. Ciężko jest sobie wyobrazić jakiekolwiek biuro czy też kancelarię adwokacką nietonącą w rozmaitych pismach wydrukowanych na klasycznych drukarkach. Microsoft chce jednak zmienić ten standard, tworząc alternatywę dla zwykłego papieru - ekologiczny i ekonomiczny e-papier wielokrotnego użytku.

E-papier

Technologia z każdym dniem idzie naprzód, gnana często pobudkami ekonomicznymi. Niegdyś pisaliśmy listy zamiast mailować. Dziś już niewielu to robi, a spowodowane jest to dwoma czynnikami: mail dociera do adresata błyskawicznie i generuje znikome koszty. Kwestią czasu staje się więc wynalezienie sposobu na pozbycie się z firm wszechobecnego papieru. Wszystko wskazuje na to, że Microsoft także planuje poczynić kroki w tę stronę, opatentował bowiem niedawno rozwiązanie wykorzystujące zamiast papieru wyświetlacze e-Ink pozbawione zasilania. Obecne ekrany tego typu nie są ani tanie, ani zbyt elastyczne. Sytuację tę ma poprawić wprowadzenie mocno zmodernizowanych wyświetlaczy e-Ink oraz specjalnie dla nich zaprojektowanych drukarek. Plan zakłada wyeliminowanie z e-papieru baterii przy jednoczesnym zachowaniu wyświetlania zapisanych nań danych. Aby zmienić zawartą na nim treść, należy umieścić go ponownie w przygotowanej do tego drukarce, by następnie nadpisać dane. Zakładając wyeliminowanie z czytnika większości elektroniki, uzyskanie niskiej ceny oraz dużej giętkości powinno okazać się stosunkowo proste. Patent zakłada zaprojektowanie e-papieru w ten sposób, aby obie strony elektrod skierowane były w jedną stronę, dzięki czemu konstrukcja drukarek do nich przystosowanych będzie prostsza, co również powinno zmniejszyć ich potencjalną cenę.

Schemat techniczny

Mimo iż nie zanosi się w najbliższym czasie na nagłą zmianę w kwestii zużycia papieru w biurach, widać już pierwsze kroki ku temu czynione. Możliwe, że już za kilkanaście lat drukowanie dokumentów biurowych będzie równie rzadkie, jak dziś pisanie listów do znajomych. Zdecydowanie odbije się to korzystnie na finansach przedsiębiorstw, dodatkowo wydaje się to być ekologiczne rozwiązanie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/newly-microsoft-patent-aims-eliminate-paper/

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

  • Adam 13:28 23.01.2017

    Patent się raczej nie sprawdzi, gdy trzeba będzie coś podpisać albo podstemplować.

  • Albert 16:54 23.01.2017

    Jestem przekonany, że się mylisz, bo podpisy elektroniczne (co raz bardziej powszechne), istnieją od dawna, a przełożenie tego na e-papier jest zdecydowanie mniejszym wyzwaniem niż stworzenie samego nośnika...

Skomentuj

Autor