Intel wypuszcza stabilną łatkę Spectre dla procesorów Skylake

Intel wypuszcza stabilną łatkę Spectre dla procesorów Skylake

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:38
08.02.2018
2 komentarze
1065 wyświetleń

Spectre wespół z Meltdown wydają się powracać niczym koszmarny sen. Po licznych komplikacjach Intel wypuścił nową, poprawioną aktualizację dla swoich procesorów Skylake z serii U, Y, H i S, która zawiera łatkę niesławnej podatności Spectre, obecnej na poziomie sprzętowym. Będzie ona dostępna za pośrednictwem aktualizacji OEM. Nie wiadomo, kiedy analogiczne aktualizacje otrzymają architektury Broadwell i Haswell.

Intel Spectre Meltdown

Czy to powtórka z rozrywki? Obie podatności w procesorach Intel, AMD i Qualcomm wykryto na samym początku stycznia, a właściwie to podane je do wiadomości, co wywołało niemały skandal. Intel dość szybko wypuścił aktualizację, ale niebawem wstrzymał jej udostępnianie, gdy okazało się, że z łatką są pewne problemy. Swego rodzaju awaryjną aktualizację wypuścił wówczas Microsoft, a ta naprawiła błędy Intela.

Intel nie jest jedyną firmą, która początkowo nie poradziła sobie z właściwym zamknięciem wrót przed exploitem. Microsoft wprowadził na przykład aktualizację, która spowodowała problemy z rozruchem na komputerach z procesorami AMD, a Apple został nawet pozwany za niepoinformowanie użytkowników o podatności. Aktualizacje nieznacznie spowalniają pracę komputerów i mogą nie być zgodne z częścią antywirusów (chociaż wszyscy wiodący dostawcy zgodność zadeklarowali dość szybko). Spectre i Meltdown namieszały tak bardzo, że na tapetę wziął je Kongres Stanów Zjednoczonych. Summa summarum same podatności, choć groźne, nie były aktywnie exploitowane, a więcej szkód wyrządziły tu naprędce i nieporadnie wprowadzane aktualizacje.

Spectre i Meltdown były podatnościami tkwiącymi w niemal wszystkich procesorach od ponad 20 lat, nim doczekały się odkrycia. Pozytywną wiadomością jest to, że Intel zadeklarował, że jego następne procesory będą już wolne od podatności.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/intel-have-released-a-stable-spectre-patch-for-skylake

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

  • Karol 22:58 08.02.2018

    To znaczy dopiero za rok kupować komputery.

  • Krzysztof Sulikowski 23:31 08.02.2018

    Trzeba jeszcze brać pod uwagę ceny kart graficznych ;)

Skomentuj

Autor