Microsoft opatentował nową wersję pokrętła Surface Dial

Microsoft opatentował nową wersję pokrętła Surface Dial

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
10:23
16.03.2018
0 komentarzy
1075 wyświetleń

Jedną z głównych cech każdego sprzętu komputerowego jest to, że ulega on coraz dalej idącej ewolucji. Dobitnie dowodzi tego chociażby historia myszy. Niegdyś było to urządzenie wyjątkowo nieprecyzyjne, wyposażone w układ śledzenia ruchu z wykorzystaniem kulki, dziś zaś dysponujemy bezprzewodowymi gryzoniami, w których zastosowano zaawansowane sensory optyczne. Całkiem możliwe, że podobna sytuacja będzie miała miejsce już niebawem w przypadku Surface Dial, interaktywnego pokrętła dedykowanego komputerom z linii Surface.

Surface Dial

Jak wynika z jednego z najnowszych patentów Microsoftu, Surface Dial doczeka się swojej nowszej, o wiele bardziej zaawansowanej wersji. Tym, co rzuca się w oczy najbardziej, jest wrażenie przezroczystości - na powierzchni pokrętła wyświetlany będzie obraz odpowiadający temu, co zobaczymy na matrycy bezpośrednio pod nim. To jednak nie wszystko – do czynienia będziemy mieć także ze specjalnymi opcjami, jak chociażby wyświetlanie alternatywnego obrazu na powierzchni nowego Diala. Jedna z grafik przedstawia zastosowanie tego w praktyce – na ekranie zostało wyświetlone zdjęcie mężczyzny, zaś w miejscu przystawienia pokrętła widoczny jest szkielet człowieka (przypomina to punktowe prześwietlenie podążające za ruchem Diala).

Jedna z grafik zamieszczonych w patencie

Całkiem możliwe, że nowe urządzenie wykorzystane zostanie również jako lupa, gdzie obrót górnego cylindra miałby powodować przybliżenie i oddalenie obrazu. Stanowiłoby to idealne rozwiązanie dla specjalistów od grafiki i fotografii. Osoby często słuchające muzyki również powinny być zainteresowane nowym sprzętem, bowiem na grafikach załączonych do patentu widać wyraźnie, że Dial pozwoli na błyskawiczne dostrojenie podstawowych opcji dźwięku zgodnie z naszymi potrzebami (jak chociażby głośność czy natężenie basów). Możliwe, iż Microsoft wyeliminuje w prezentowanym urządzeniu wady poprzednika, zwłaszcza tę dotyczącą ślizgania się po nachylonych powierzchniach, choć żadnych informacji na ten temat niestety w patencie nie znajdziemy.

Jak łatwo można wydedukować, nowa wersja urządzenia ma szansę zrewolucjonizować pracę przy obróbce grafiki na urządzeniach dotykowych. Niestety, nie wiadomo, kiedy nowy Surface Dial miałby pojawić się na rynku, jednakże spodziewać się można, że będzie miało to miejsce w momencie ujawnienia Surface Studio 2 – w końcu obecnie dostępna wersja All-in-One jest dosyć przestarzała pod względem wykorzystanych komponentów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.freepatentsonline.com/20180074639.pdf

Polecamy również w kategorii Surface

Komentarze

Skomentuj

Autor