Microsoft gromadzi dane z kamer 3D, by ulepszać produkty Mixed Reality

Microsoft gromadzi dane z kamer 3D, by ulepszać produkty Mixed Reality

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:01
10.08.2018
0 komentarzy
397 wyświetleń

Microsoft musi zbierać mnóstwo danych i informacji, dotyczących różnorodnych charakterystyk fizycznych, by poprawiać swoje produkty, zwłaszcza te spod szyldu Mixed Reality. W procesie tym mogą pomóc użytkownicy, a także klienci Microsoft Store. W stacjonarnej placówce sklepu w San Francisco klienci mogą dobrowolnie wziąć udział w badaniu. Kilkuminutowa sesja przed kamerą 3D nagradzana jest drobnymi upominkami.

"Sesje pomiarowe", bo tak można nazwać ten specyficzny sposób rejestracji danych do późniejszego wykorzystania, nie są dla Microsoftu niczym nowym. Dość znany przykład pochodzi z 2003 roku, kiedy Microsoft takich sesji przeprowadził bagatela 3 miliardy, śledząc ruchy myszki i gałek ocznych, aby lepiej zaprojektować nowy interfejs Office'a. Można rzec, że historia się powtarza, ale sprawa nie dotyczy już Office'a, ale Windows Mixed Reality - platformy rzeczywistości mieszanej/wirtualnej Microsoftu. Sesje odbywają się w specjalnej budce, wyposażonej w sprzęt do mapowania danych o ruchu. Wszystko zaczyna się od wypełnienia formularza (na zdjęciu w galerii poniżej), w którym nie musimy podawać osobistych informacji z wyjątkiem imienia i podpisu, którym udzielamy Microsoftowi pozwolenia na korzystanie z danych, imienia, wizerunku, obrazu i głosu w celach rozwoju produktów i usług. Nie wszystko to jednak jest rejestrowane podczas sesji.

Uczestnicy są też pytani o wiek, choć udzielenie odpowiedzi nie jest konieczne. Płeć - jak relacjonuje uczestnik badania - jest prawdopodobnie odnotowywana przez pracownika. Na czym zatem polega sesja pomiarowa? Uczestnik proszony jest o stanięcie w określonym miejscu, poruszanie się w lewo i w prawo, uśmiechnięcie się i nachmurzenie, by pokazać różne miny. Wszystko to jest rejestrowane przez kamerę 3D. Zadanie jest powtarzane w trzech różnych pozycjach, znajdujących się w kilku punktach.

Dane pozyskane przez Microsoft mogą posłużyć do ulepszenia nie tylko usług Mixed Reality, ale też np. Face API i komputerowego rozpoznawania obrazu. Konkretnych produktów, dla których machine learning zostanie w ten sposób nakarmiony, możemy się tylko domyślać.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/heres-how-microsoft-collects-motion-data-to-improve-

Polecamy również w kategorii Technologie VR, AR, MR

Komentarze

Skomentuj

Autor