Grafen napędzi prawdziwą rewolucję w bateriach Samsunga

Grafen napędzi prawdziwą rewolucję w bateriach Samsunga

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:09
13.08.2019
459 wyświetleń

Grafen to następna "wielka rzecz". O niezwykłych właściwościach tego materiału myślą inżynierowie z praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Po latach dłubania nad nim w laboratoriach nieśmiało wyłaniają się pierwsze oparte na grafenie produkty. Już od dawna mówiło się, że grafen trafi do akumulatorów, zastępując konstrukcje litowo-jonowe. Jednym z pierwszych, którzy mają to upowszechnić, będzie Samsung.

Do informacji tych dotarł aktywny leakster, Evan Blass (@evleaks). Zauważa on, że baterie litowo-jonowe są nieoptymalne, a Samsung w 2020 lub 2021 roku wypuści przynajmniej jeden telefon z baterią grafenową zamiast Li-Ion. Bateria taka będzie się ładować do pełna w niecałe pół godziny, jednak producent będzie musiał popracować nad zwiększeniem jej pojemności i obniżeniem ceny.

Samsung

Nie jest specjalnym zaskoczeniem, że spośród wszystkich producentów smartfonów akurat Samsung jest żywo zainteresowany grafenem. Firma eksperymentuje z tym materiałem już od lat. Przykładowo w 2015 roku udało jej się stworzyć baterię dwa razy bardziej pojemną od tradycyjnej dzięki wykorzystaniu amalgamatu grafenu i krzemu, a dwa lata później pokazała technologię, dzięki której pojemność wzrosła o 45%, zaś czas ładowania o 500% w porównaniu do litowo-jonowego odpowiednika.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/samsung-phones-could-see-massive-battery-improvements-in-just-a-year-due-to-graphene

Polecamy również w kategorii Mobilne technologie