Zróbmy sobie Terminatora... z HoloLens i AI

Zróbmy sobie Terminatora... z HoloLens i AI

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/7/2017, 1:10 PM

Liczba odsłon: 2295

Rok 1984 to nie tylko tytuł znanej skądinąd powieści, ale też data premiery Terminatora. James Cameron sprzedał w filmie kilka ciekawych koncepcji, które do teraz odbijają się szerokim echem nie tylko w kręgach fanów sci-fi, ale i w całej kulturze popularnej. Jednym z takich obrazków jest termalny HUD (nakładka wizyjna), która pojawiła się w kilku scenach, gdy patrzyliśmy oczami T-800 granego przez Arnolda Schwarzeneggera. Do tej pory HUD był domeną gier, ale Microsoft pokazuje, jak można zrobić go sobie samemu przy użyciu HoloLens i inteligentnych, kognitywnych serwisów firmy.

Terminator Vision to jeden z klasycznych interfejsów, którego odtworzeniem zajmowały sie rzesze fanów i hobbystów, z mniejszym bądź większym powodzeniem. Od premiery filmu minęły już ponad 3 dekady, tymczasem dzisiejsza technologia coraz bardziej zdaje się przekuwać science-fiction w rzeczywistość... rozszerzoną. Próby takiej podejmuje się sam Microsoft, łącząc półprzezroczysty interfejs HoloLens z usługami spod szyldu Microsoft Cognitive Services. Wykonują one całą inteligentną robotę, o której dawniej można było tylko pomarzyć. To m.in. analizowanie obiektów w pomieszczeniu, rozpoznawanie twarzy czy optyczne rozpoznawanie tekstu (OCR) w czasie rzeczywistym.

"Choć z pozoru to zadanie wydaje się samą zabawą, jest też głębszy poziom. Dzisiaj większość komputerów działa w 2D. Siedzimy przy naszych biurkach i patrzymy na prostokątne ekrany. Nasze urządzenia wejścia, nasze meble, a nawet nasze przestrzenie biurowe są zaprojektowane do pracy z komputerami 2D. Wszystko to zmieni się w ciągu następnej dekady" - przekonuje Microsoft. Jak więc pod względem *wymiarów* działać będziemy w przyszłości? Microsoft jest zdania, że nowoczesne komputery zostaną przejęte zarówno przez interfejsy 3D, jak i interfejsy jednowymiarowe: "Interfejsy 3D to nowa generacja urządzeń rzeczywistości połączonej, które tak nas ekscytują. Interfejsy 1D, napędzane przez postępy w badaniach nad AI, przejmą standardowe formy komputeryzacji bardziej niezauważalnie, ale równie pewnie". Przykładem połączenia zaplecza 1D i 3D jest właśnie Terminator Vision.

Terminator Vision zbudowano w oparciu o silnik Unity oraz kognitywne serwisy, rozpoznające zawartość sceny i dostarczające napisów w HUD. Projekt został przez Microsoft bogato udokumentowany od strony technicznej (szczegóły na stronie Windows Developer), co może niewątpliwie stanowić inspirację dla deweloperów, pragnących zbudować coś futurystycznego, ale też faktycznie działającego. Nie jest to bowiem graficzna atrapa, lecz aplikacja, która na żywo przetwarza rzeczywistość z otoczenia użytkownika. Czy już czujemy się jak Terminator? I'll be back - zdaje się mówić Microsoft...

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia