Pracownicy Microsoftu protestują przeciw militarnym zastosowaniom HoloLens

Pracownicy Microsoftu protestują przeciw militarnym zastosowaniom HoloLens

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:46
23.02.2019
5 komentarzy
505 wyświetleń

W zeszłym roku pisaliśmy o wygraniu przez Microsoft przetargu na dostarczenie armii amerykańskiej specjalnych gogli rozszerzonej rzeczywistości. Firma dostała 2 lata na dostarczenie prototypu w liczbie 2500 egzemplarzy, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zamówienie sięgać ma 100 tys. sztuk. Microsoft może być pierwszą firmą, która na AR zrobi prawdziwy biznes, ale nie wszyscy jego pracownicy są tym faktem zachwyceni - zwłaszcza biorąc pod uwagę zastosowanie projektu Integrated Visual Augmentation System (IVAS).

Black Mirror

To już nie pierwszy protest pracowników Microsoftu związany z - ich zdaniem - niewłaściwym zastosowaniem współtworzonej przez nich technologii. Wcześniej dotyczyły one m.in. systemu chmurowego JEDI. I tym razem ich niepokój wzbudza militarny charakter kontraktu. Jak wynika z raportu NBC, 50 pracowników podpisało się pod listem, którego fragment tu przytaczamy:

Sugestia Brada Smitha, że pracownicy zaniepokojeni pracą nad nieetycznymi projektami "mają zezwolenie, by przenieść się do innych zadań w firmie", ignoruje problem, który polega na tym, że pracownicy nie są właściwie informowani o użyciu [owoców] ich pracy. Jest wielu inżynierów, którzy wnieśli wkład do HoloLens, nim ten kontrakt w ogóle istniał, wierząc, że będzie on pomagał architektom i inżynierom w budowaniu budynków i samochodów, że będzie uczyć ludzi, jak wykonywać operacje czy grać na pianinie, przekraczać granice w gamingu i łączyć się z Mars Roverem (RIP). Inżynierowie ci stracili teraz możliwość decydowania, nad czym pracują, odkrywając, że zostali wplątani w czerpanie zysków z wojny.

Podpisani pod listem nalegają, aby Microsoft anulował umowę, przestał rozwijać technologię militarną (weapons technology), stworzył "zasady akceptowalnego użycia" i wprowadził radę etyki, która będzie to egzekwować. Przestrzegają oni również firmę, by była ostrożna, "kogo umacnia i co owo umocnienie pozwala im robić".

Aktualizacja: odpowiedź Satyi Nadelli zamieściliśmy tutaj.

Wszystkie produkty Microsoft w jednym miejscu - Sklep CentrumXP


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-employees-protest-companys-hololens-deal-with-us-military

Polecamy również w kategorii Technologie VR, AR, MR

Komentarze

 • Mikolajos 00:24 24.02.2019

  Czy Ci ludzie nie zdają sobie sprawy, że jak nie zrobi tego USA, to zrobią to Chiny i przywiozą na czołgach pod ich domy?

 • Krzysztof Sulikowski 15:29 24.02.2019

  W Chinach pewnie taka sama narracja, tylko na temat USA 😉

 • Ja4 14:32 25.02.2019

  Ale przecież to jest ICH armia. Znaczy się, mają demokrację, tak? Jak chcą rozwiązać armię to niech zrobią referendum i już. Czy wolą żeby "jednak nas bronili, ale niech im będzie trudniej i niech sobie radzą bez naszej technologii".

 • Krzysztof Sulikowski 00:20 26.02.2019

  MS działa nie tylko w USA, dlatego nie dla wszystkich pracowników/oddziałów USA jest ojczyzną. Satya Nadella mówił później o demokracjach, a nie konkretnie o USA. Poza tym nie wszyscy mają pewność, czy technologia będzie służyła tylko obronności. W końcu jeśli jakaś armia broni, to ktoś inny musi atakować... czyli inna armia. Można rozważyć też wystąpienie pojęcia "lethality" (jest kilka tłumaczeń) i jego poprawy na skutek tego projektu, o czym mówił przedstawiciel armii. Więcej znaków zapytania: https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Microsoft-nie-wstrzyma-dostaw-HoloLens-dla-wojska

 • Mikolajos 07:05 26.02.2019

  I myślę, że dobrze robią – „Chcesz pokoju? Szykuj się do wojny”. Jak jakiś kraj będzie słaby to od razu zostanie zjedzony przez silniejszych sąsiadów.

Skomentuj

Autor