Pracownicy Microsoftu protestują przeciw militarnym zastosowaniom HoloLens

Pracownicy Microsoftu protestują przeciw militarnym zastosowaniom HoloLens

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:46
23.02.2019
575 wyświetleń

W zeszłym roku pisaliśmy o wygraniu przez Microsoft przetargu na dostarczenie armii amerykańskiej specjalnych gogli rozszerzonej rzeczywistości. Firma dostała 2 lata na dostarczenie prototypu w liczbie 2500 egzemplarzy, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zamówienie sięgać ma 100 tys. sztuk. Microsoft może być pierwszą firmą, która na AR zrobi prawdziwy biznes, ale nie wszyscy jego pracownicy są tym faktem zachwyceni - zwłaszcza biorąc pod uwagę zastosowanie projektu Integrated Visual Augmentation System (IVAS).

Black Mirror

To już nie pierwszy protest pracowników Microsoftu związany z - ich zdaniem - niewłaściwym zastosowaniem współtworzonej przez nich technologii. Wcześniej dotyczyły one m.in. systemu chmurowego JEDI. I tym razem ich niepokój wzbudza militarny charakter kontraktu. Jak wynika z raportu NBC, 50 pracowników podpisało się pod listem, którego fragment tu przytaczamy:

Sugestia Brada Smitha, że pracownicy zaniepokojeni pracą nad nieetycznymi projektami "mają zezwolenie, by przenieść się do innych zadań w firmie", ignoruje problem, który polega na tym, że pracownicy nie są właściwie informowani o użyciu [owoców] ich pracy. Jest wielu inżynierów, którzy wnieśli wkład do HoloLens, nim ten kontrakt w ogóle istniał, wierząc, że będzie on pomagał architektom i inżynierom w budowaniu budynków i samochodów, że będzie uczyć ludzi, jak wykonywać operacje czy grać na pianinie, przekraczać granice w gamingu i łączyć się z Mars Roverem (RIP). Inżynierowie ci stracili teraz możliwość decydowania, nad czym pracują, odkrywając, że zostali wplątani w czerpanie zysków z wojny.

Podpisani pod listem nalegają, aby Microsoft anulował umowę, przestał rozwijać technologię militarną (weapons technology), stworzył "zasady akceptowalnego użycia" i wprowadził radę etyki, która będzie to egzekwować. Przestrzegają oni również firmę, by była ostrożna, "kogo umacnia i co owo umocnienie pozwala im robić".

Aktualizacja: odpowiedź Satyi Nadelli zamieściliśmy tutaj.

Wszystkie produkty Microsoft w jednym miejscu - Sklep CentrumXP


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-employees-protest-companys-hololens-deal-with-us-military

Polecamy również w kategorii Technologie VR, AR, MR