Microsoft Ignite: platforma społecznościowa rzeczywistości rozszerzonej Microsoft Mesh

Microsoft Ignite: platforma społecznościowa rzeczywistości rozszerzonej Microsoft Mesh

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:33
02.03.2021
2895 wyświetleń

Wracamy do relacji z Microsoft Ignite 2021, tym razem aby podsumować dla Was niezwykle ciekawą prezentację ze stajni Mixed Reality. Wynalazca HoloLens, Alex Kipman, zaskoczył publiczność, ukazując się jako holoportacja, aby pokazać, jak technologia rzeczywistości mieszanej pozwala na tworzenie wspólnych doświadczeń dla ludzi w różnych lokalizacjach. Coś akurat w sam raz na pandemię.

Microsoft Mesh to platforma społecznościowa rzeczywistości mieszanej, którą Alex Kipman wyobrażał sobie wiele lat temu. Przez ostatni czas temat nieco przycichł, ale okazuje się, że prace nad tą ideą cały czas trwały. Dziś możemy zobaczyć ich efekty. A są one... magiczne!

Nowa platforma pozwoli różnym zespołom dołączać do wspólnych środowisk wirtualnych i uczestniczyć w spotkaniach, które wydają się bardziej namacalne niż klasyczne połączenia wideo. Użytkownicy będą pojawiać się jako awatary na platformie społecznościowej Microsoft Mesh, ale będą też mogli "holoportować" się jako trwałe hologramy, tak jak zrobił to Alex Kipman podczas dzisiejszej prezentacji.

To było marzeniem dla rzeczywistości mieszanej, ideą od samego początku. Możesz naprawdę poczuć się, jakbyś był w tym samym miejscu z kimś, kto udostępnia treści, lub możesz teleportować się z różnych urządzeń rzeczywistości mieszanej i być obecnym z ludźmi, nawet gdy nie jesteście fizycznie razem.
— Alex Kipman, Technical Fellow w Microsoft

Docelowymi odbiorcami Microsoft Mesh są m.in. projektanci, architekci i inżynierowie, którzy będą mogli używać platformy do pracy z kolegami nad modelami 3D. Microsoft wyobraża sobie również firmy używające platformy do organizowania wirtualnych spotkań "all hands" lub szkolenia osób pracujących zdalnie.

Microsoft Mesh jest obecnie dostępny w dwóch formach: jako aplikacja dla HoloLens o nazwie Microsoft Mesh App (Preview) przeznaczona dla zespołów, które chcą współpracować zdalnie, i dostępna do pobrania z Microsoft Store, a także wraz ze zaktualizowaną wersją AltSpaceVR, platformy społecznościowej VR od Microsoft. Jeśli rozwiązanie sprawdzi się na zestawach mieszanej lub wirtualnej rzeczywistości, producent chciałby rozszerzyć jej dostępność na komputery PC, tablety i smartfony.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://news.microsoft.com/innovation-stories/microsoft-mesh/

Polecamy również w kategorii Technologie VR, AR, MR