Cyfrowa tożsamość dla wszystkich. Microsoft mocniej angażuje się w ID2020

Cyfrowa tożsamość dla wszystkich. Microsoft mocniej angażuje się w ID2020

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
00:34
23.01.2018
4780 wyświetleń

W ubiegłym roku Microsoft współpracował z Accenture nad budową cyfrowej sieci identyfikującej tożsamość z wykorzystaniem technologii blockchain. Jest to niezwykle bezpieczna i odporna na wszelkie próby manipulacji technologia rozproszonej bazy danych, której rekordy zapisywane są w łańcuchach bloków. Współpraca miała na celu zapewnienie powszechnego dostępu do cyfrowej tożsamości na potrzeby ID2020 Alliance. Teraz gigant z Redmond ogłasza, że sam będzie współpracować z ID2020, by dalej rozwijać bezpieczny system cyfrowej tożsamości.

ID2020 - cyfrowa tożsamość

Przypomnijmy, że ID2020 to projekt wspierany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, którego celem jest zapewnienie legalnych dowodów tożsamości dla 1,1 mld ludzi na świecie - bo prawdopodobnie tyle osób w ogóle nie posiada takiego dokumentu. "Bez dokumentu tożsamości nie masz dostępu do edukacji, usług finansowych, opieki zdrowotnej itd. Jesteś pozbawiony praw obywatelskich i znajdujesz się na marginesie społeczeństwa. Posiadanie cyfrowej tożsamości jest podstawowym prawem człowieka" - wyjaśniał David Treat, dyrektor zarządzający Accenture. Microsoft dołączył teraz do ID2020 i przekazał milion dolarów darowizny na jego publiczno-prywatne cele non-profit. Firma oferuje też swoje zasoby i wiedzę, aby pomóc wdrażać technologię tożsamości cyfrowej tożsamości rządom i agencjom.

System cyfrowej tożsamości wykorzystuje informacje o tożsamości, by reprezentowały ludzi w systemach komputerowych. Nie wymaga to udziału rzeczywistych ludzkich operatorów. Mówiąc prościej, umożliwia on ludziom dostęp do ich rekordów, nawet gdy utracą fizyczne kopie swoich dokumentów. Takie przypadki dotyczą np. uchodźców, którzy często do nowych krajów trafiają bez dokumentów. Utrata dokumentu nie będzie już więc przeszkodą w uwierzytelnieniu jego posiadacza. Microsoft uważa ponadto, że brak legalnego dowodu osobistego tworzy tzw. "lukę tożsamości", która uniemożliwia ludziom realizację podstawowych potrzeb życiowych.

Aby rozwiązywać tego typu problemy, zespół Identity w Microsoft będzie dostarczał ważnych informacji o sposobach ochrony danych osobowych. System cyfrowej tożsamości będzie z kolei rozwijany, by umożliwić ludziom, produktom, aplikacjom i usługom współpracę we wszystkich organizacjach. Firma dąży też do ustanowienia standardu, który zapewni inicjatywie możliwość działania i skalowalność.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.microsoft.com/blog/2018/01/22/partnering-for-a-path-to-digital-identity/

Polecamy również w kategorii Microsoft