Dość spoglądania przez okienko. HoloLens v2 z prawdziwie szerokim polem widzenia

Dość spoglądania przez okienko. HoloLens v2 z prawdziwie szerokim polem widzenia

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/25/2018, 9:05 PM

Liczba odsłon: 1841

HoloLens mimo zastosowania wielu innowacyjnych technologii nie jest urządzeniem kompletnym. Prócz ceny jego największą chyba wadą jest pole widzenia (35º), które bywa porównywane do patrzenia przez dziurkę od klucza albo otwór skrzynki na listy. Chcemy przecież, by hologramy wypełniały całą dostępną przestrzeń. Microsoft też chce, dlatego sam tworzy nową optykę dla HoloLens 2.0. Jak wynika z nowego patentu, będzie ona również oferować dużo rozleglejsze pole widzenia.

HoloLens - kąt widzenia

By rzeczywistość mieszana sprawiała wrażenie realistycznej, nie wystarczy, by hologramy komponowały się z elementami otoczenia tylko na wąskim wycinku tego, co widzi użytkownik gogli. Nie chcemy się domyślać, co znajduje się poza tym obszarem - chcemy to po prostu widzieć. Tworząc drugą (a właściwie to już trzecią) generację HoloLens, Microsoft wziął pod uwagę ten problem. Tak przynajmniej wynika z patentu “MEMS LASER SCANNER HAVING ENLARGED FOV” (FOV jest oczywiście skrótem od Field Of View), który opublikowano dopiero teraz, choć Microsoft złożył wniosek jeszcze w grudniu 2016 roku.

Z opisu patentu wynika, że skaner laserowy MEMS znajdzie zastosowanie w wyświetlaczu, znajdującym się blisko oka, zwiększając pole widzenia (FOV) użytkownika. Na technologie składa się jedna bądź więcej siatek polaryzacyjnych, nałożonych na zwierciadło skanera laserowego MEMS, które będą skonfigurowane zgodnie z prawem Bragga. Wykorzystując światło o różnych polaryzacjach, MEMS jest w stanie rozszerzyć pole widzenia bez zwiększania zasięgu, w którym oscyluje zwierciadło skanera. Przebieg tego zwiększenia FOV ilustruje poniższy schemat:

HoloLens - kąt widzenia

Jedna z twórczyń patentu, Sihui He, według informacji z jej profilu na LinkedIn była inżynierem optycznym w Microsoft, gdzie "Rozwijała nową generację dyfrakcyjnej technologii optycznej (dwa patenty) [i] modelowała oraz demonstrowała inteligentne okulary dla następnej generacji HoloLens (dwa patenty)", a także zajmowała się podobnymi sprawami (m.in. wyświetlacze 3D w Microsoft Research) w różnych działach firmy.

Z treścią patentu można zapoznać się na stronie Free Patents Online.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia