Jak włączyć filtry kolorów w Windows 10?

Jak włączyć filtry kolorów w Windows 10?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/10/2019, 12:00 PM

Liczba odsłon: 14871

Windows 10 został wyposażony w specjalne filtry kolorów, które poprawiają ich widoczność, zwłaszcza u użytkowników, którzy mają problem z ich rozróżnianiem. Filtry te pozwalają odwrócić kolory, zastosować normalną lub odwróconą skalę odcieni szarości (jak w czarno-białych telewizorach), a także wyróżnić te kolory, które przy problemach z widzeniem kolorów zdają się ze sobą zlewać. Wszystkie te filtry zgromadzone są w jednym miejscu w Ustawieniach. Dziś pokażemy, jak je włączyć oraz jakie efekty wywołuje każdy z nich.

Jak włączyć filtry kolorów w Windows 10?

  1. Otwieramy aplikację Ustawienia i klikamy Ułatwienia dostępu.
  2. Jak zmienić kolory w Windows 10?

  3. Przechodzimy do zakładki Filtry kolorów w sekcji Widzenie, a następnie znajdujemy ustawienie Użyj filtrów kolorów. Klikamy przełącznik Włącz filtry kolorów, by jego stan zmienił się na Włączone.
  4. Jak zmienić kolory w Windows 10?

  5. Obok okna ustawień otworzyliśmy grafikę z kołem kolorów RGB. Będzie nam ona służyła za punkt odniesienia. Kiedy nałożymy filtr, będziemy mogli wyraźnie zobaczyć, co dzieje się z kolorami. Sprawdźmy teraz, jakie efekty dają poszczególne opcje. W sekcji Wybierz filtr kolorów, aby lepiej widzieć elementy na ekranie zaznaczamy Odwrócone. Jak widzimy, wszystkie kolory na ekranie zostały odwrócone:
  6. Jak zmienić kolory w Windows 10?

  7. Następnym efektem, który testujemy, jest Skala odcieni szarości. Po zaznaczeniu tej opcji nasycenie kolorów staje się zerowe i obraz przypomina ten z monitora monochromatycznego:
  8. Jak zmienić kolory w Windows 10?

  9. Trzecią opcją w tej sekcji jest Odwrócona skala odcieni szarości. Obraz nadal pozostaje wysycony z wszelkich kolorów, ale z tą różnicą, że nastąpiło odwrócenie (białe zamienia się z czarnym i odwrotnie). Efekt możecie porównać poniżej:
  10. Jak zmienić kolory w Windows 10?

  11. Przechodzimy do kolejnej sekcji, w której wybieramy filtr dotyczący problemów z widzeniem kolorów. Pod spodem znajduje się koło z dziewięcioma barwami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze filtru. Mamy tu do wyboru trzy ustawienia, które mogą wykorzystać użytkownicy z dichromatyzmem. Zacznijmy od pierwszego o nazwie Czerwono-zielony. Filtr pomocny jest w przypadku deuteranopii (daltonizmu), czyli nierozpoznawaniu barwy zielonej lub myleniu jej z czerwoną:
  12. Jak zmienić kolory w Windows 10?

  13. Kolejny filtr to Czerwono-zielony. Filtr pomocny jest w przypadku protanopii, tj. nierozpoznawaniu barwy czerwonej lub myleniu jej z zieloną:
  14. Jak zmienić kolory w Windows 10?

  15. Ostatnia z opcji to filtr Niebiesko-żółty, pomocny w przypadku tritanopii, a więc przy nierozpoznawaniu barw żółtej i niebieskiej:
  16. Jak zmienić kolory w Windows 10?

  17. Jeśli chcemy zrezygnować z nakładania filtrów, ponownie klikamy przełącznik Włącz filtry kolorów, by jego stan zmienił się na Wyłączone.
  18. Możemy również zaznaczyć opcję Zezwalaj na włączanie i wyłączanie filtru za pomocą klawisza skrótu. Spowoduje to, że kombinacją klawiszy WIN + Ctrl + C będziemy mogli włączać i wyłączać filtr bez konieczności wchodzenia do Ustawień.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia