Rozmówca Skype w naszym pokoju? HoloLens z funkcją wirtualnej teleportacji

Rozmówca Skype w naszym pokoju? HoloLens z funkcją wirtualnej teleportacji

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/27/2016, 4:51 PM

Liczba odsłon: 2620

HoloLens jest bez wątpienia jednym z najbardziej innowacyjnych produktów Microsoftu w ostatnich latach. Do premiery deweloperskiej edycji urządzenia pozostały tylko trzy dni, tymczasem firma wciąż poszukuje nowych sposobów na wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej do codziennych zastosowań. W myśl tej idei powstała holoportacja, która ma szansę poszerzyć komunikację przez Internet o kolejny wymiar.

O wspólnej przyszłości HoloLens i Skype mówi się od wielu miesięcy. Hologramy mają trafić do Skype'a i nie jest to żadną tajemnicą. Pozostaje tylko pytanie, jak to rozwiązać. Niezależnie od przyjętej wizji, za każdym razem w grę wchodzi kilka kamer ustawionych dokoła obiektu/rozmówcy, które skanują obraz i w czasie (niemal) rzeczywistym tworzą jego trójwymiarowy model. Jest on następnie przesyłany do dowolnego miejsca na świecie i wyświetlany poprzez rzutniki (mapping 3D) lub - jak w przypadku HoloLens - na soczewkach urządzenia. Rzecz jasna druga wersja wydaje się dużo bardziej realistyczna. Microsoft opublikował kilkuminutowe wideo, które wprowadzi nas w tajniki holoportacji. Musimy przyznać, że robi wrażenie!

Przedstawiona tu technologia to obecnie raczej ciekawostka. Holoteleportacją zajmuje się dział Microsoft Research, co świadczy o jej wczesnym i innowacyjnym charakterze. Technologia działa, jednak nie może być jeszcze udostępniona publicznie. Użytkownik końcowy odbiera sygnał z zakłóceniami i artefaktami (pamiętacie hologramy w grze Half-Life?), a powodem tego jest czas i moc obliczeniowa całego systemu. By przesyłać obraz bez większych opóźnień, konieczne jest zastosowanie kompresi. W przypadku obiektów nagrywanych z wyprzedzeniem można na przykład zastosować inteligentne wygładzanie krawędzi. Gdy liczy się czas, nasz rozmówca może wyglądać nieco nierywaźnie... jak w filmach sci-fi. Sesję komunikatora można też nagrać i odtwarzać ponownie.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy teleportacja z HoloLens stanie się dostępna dla użytkownika prywatnego. Wszystko wskazuje na to, że technologia wymaga jeszcze dopracowania. Ponadto twórcy urządzenia stawiają sobie dość luźne ramy czasowe - HoloLens Developer Edition wchodzi na rynek 30 marca tego roku, zaś premiera edycji konsumenckiej to jeszcze minimum 4 lata.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia