Polska firma MedApp używa HoloLens i Azure w telemedycynie

Polska firma MedApp używa HoloLens i Azure w telemedycynie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/30/2018, 9:33 PM

Liczba odsłon: 1933

HoloLens może nie być najpopularniejszym urządzeniem w Polsce, ale sprawdza się tu w telemedycynie - dziedzinie, która zaadaptowała HoloLens jako jedna z pierwszych. Krakowska firma MedApp używa HoloLens w swoim systemie Carna Life, gdzie pomaga w wizualizacjach radiograficznych i chirurgicznych. O tej implementacji opowiadają zarówno jej autorzy, jak i sam Microsoft na kanale Windows Developer.

MedApp

Analityczny system telemedyczny Carna Life funkcjonuje w kilku pakietach. Nas interesuje przede wszystkim Carna Life Holo, o którym twórcy piszą: "Główne zastosowanie tego modułu to radiografia i chirurgia. Carna Life Holo pomaga zwizualizować skany badań tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy echa serca w 3D. Specjalista ma możliwość m.in. przed operacją obracania zeskanowanego organu czy zajrzenia w jego głąb, co pozwala na lepsze przygotowanie do zabiegu i skrócenie czasu jego trwania. Aplikacja najlepiej funkcjonuje na okularach HoloLens firmy Microsoft umożliwiających oglądanie renderów w rozszerzonej rzeczywistości". Ralf Saykiewicz z MedApp dodaje, że HoloLens "daje kardiologom możliwość zobaczenia serca jeszcze przed otwarciem klatki piersiowej. Zmniejsza to czas potrzebny na wykonanie operacji na otwartym sercu".

MedApp używa również narzędzi w Microsoft Azure, by rozwijać zaawansowany system danych generowanych przez pacjenta, monitorowania akcji serca, monitorowania poziomu cukru i ogólnego monitorowania samopoczucia. Mateusz Kierepka, CEO MedApp, uważa, że partnerstwo z Microsoft okazało się instrumentalne dla sukcesu firmy: "W każdym miejscu, w którym współpracowaliśmy z Microsoft, czy był to Dubaj, czy Bruksela, otrzymywaliśmy najlepsze możliwe wsparcie techniczne od specjalistów Azure i sztucznej inteligencji. Bez tego rodzaju wsparcia nie byłoby dla nas możliwe bycie tu, gdzie jesteśmy teraz jako firma". Choć przedsiębiorstwo ma główną siedzibę w Krakowie, Ralf Saykiewicz z MedApp zaznacza, że Microsoft Azure pozwala mu obsługiwać klientów globalnie: "Ponieważ używamy Microsoft Azure Infrastructure as a Service, jesteśmy prawdziwie globalną firmą. Możemy obsługiwać klientów na całym świecie bez fizycznej obecności na miejscu, ponieważ mamy współpracę z Microsoftem i wsparcie Azure".

System telemedyczny oparty na Azure autorstwa MedApp używany jest np. w szpitalach w Kenii. "Wspieramy ich za darmo, bo wiemy, że istnieje silne zapotrzebowanie na te rodzaje urządzeń w Kenii i innych państwach Afryki. Z ich wiedzą i naszą technologią są w stanie wspierać większą liczbę ludzi" - dodaje Kierepka. MedApp jest oficjalnym partnerem Microsoft. O jego projektach z udziałem HoloLens możemy przeczytać więcej na stronie firmy.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia