Microsoft wprowadza Quantum Development Kit na Linuksa i macOS

Microsoft wprowadza Quantum Development Kit na Linuksa i macOS

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/26/2018, 5:31 PM

Liczba odsłon: 1873

Pod koniec 2016 r. Microsoft obwieścił koniec badań teoretycznych i rozpoczęcie budowy topologicznego komputera kwantowego. Rok później firma ogłosiła dostępność wersji poglądowych symulatora kwantowego, dedykowanego języka programowania Q# oraz pakietu SDK - Quantum Development Kit. Kwantowe wysiłki giganta z Redmond zaliczyły dziś kolejny kamień milowy, bowiem jego SDK trafił na platformy Linux i macOS.

Microsoft Quantum Development Kit

Quantum Development Kit po raz pierwszy wyszedł na światło dzienne w grudniu, by - jak pisze Jeff Henshaw, odpowiedzialny za dział Quantum Software w Microsoft - otworzyć świat programowania kwantowego dla większej liczby ludzi: "Udostępniliśmy nowy język programowania kwantowego - Q#, bogatą integrację z Visual Studio oraz obszerne biblioteki i przykłady. Od tego czasu tysiące deweloperów eksplorowało Quantum Development Kit i doświadczało świata komputerów kwantowych - to m.in. studenci, profesorzy, badacze, projektanci algorytmów i osoby nowe w świecie programowania kwantowego, które używają tych narzędzi, by zdobyć wiedzę". Po blisko trzech miesiącach od wydania wersji poglądowej pakiet otrzymał dziś solidną aktualizację, w której skład wchodzi integracja z nowymi platformami (Linux, Mac), dodatkowe biblioteki open source'owe, współpraca z Pythonem i szybsze działanie symulatora.

Microsoft Quantum Development Kit

Na czym dokładnie polegają te zmiany?

  • Wsparcie dla platform Linux i Mac: jak twierdzi Microsoft, zapewnienie tego wsparcia było ze strony deweloperów requestem numer 1. Odtąd aplikacje w języku Q# można rozwijać na macOS i Linuksie, wliczając w to integrację z VS Code i wsparcie dla symulatora kwantowego.
  • Biblioteki i fragmenty kodu na pełnym Open Source: w grudniu Microsoft udostępnił otwarte źródła dla bibliotek, by pomóc deweloperom zrozumieć, jak działają konstrukty Q#. Wielu z nich chciało czegoś więcej, aniżeli tylko poznawać kod - chcieli móc go ponownie użyć w swoich aplikacjach i dawać swój własny wkład do społeczności Q#. Microsoft uważa, że to świetny pomysł, dlatego otworzył źródła bibliotek.
  • Interoperacyjność z językiem Python: jako że wielu deweloperów posiada już biblioteki kodu w Pythonie, Microsoft chciał im dać dostęp do funkcjonalności Q# bez konieczności portowania czegokolwiek. Działająca w obie strony interoperacyjność z Pythonem jest dostępna od dziś w wersji Preview dla użytkowników Windows.
  • Szybsze działanie symulatora: według zapewnień Microsoftu jego kwantowy symulator stał się 4-5 razy wydajniejszy, zapewniając szybsze czasy testów i optymalizacji, zwłaszcza w symulacjach wykorzystujących 20 lub więcej kubitów.

Quantum Development Kit - także na macOS i Linuksa - pobrać już można ze strony Microsoft Quantum.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia