Komputer kwantowy Microsoftu staje się coraz bardziej realny i... skalowalny

Komputer kwantowy Microsoftu staje się coraz bardziej realny i... skalowalny

Amadeusz Labuda
21:55
31.05.2017
0 komentarzy
1431 wyświetlenie

W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej wspominana jest koncepcja komputera kwantowego. Nic zresztą dziwnego, bowiem miniaturyzacja dotarła już niemal do tego etapu, w którym dalsza jej ewolucja nie będzie możliwa (poza poziomem subatomowym). To właśnie kreuje limity, które ograniczają rozwój sprzętu komputerowego, a więc i mocy obliczeniowej, jaką dysponujemy. Nie wszystko jednak stracone, bowiem już od dłuższego czasu trwają prace nad działającym komputerem kwantowym, który to wymyka się takim ograniczeniom. W zeszłym roku Microsoft obwieścił, że podwaja swoje starania, mające na celu jego opracowanie, lecz to nie koniec. Jak się bowiem okazało, podpisał on pięcioletnie porozumienie z uniwersytetem Purdue, dotyczące zbudowania skalowalnego komputera kwantowego.

Jak widać wyraźnie, prace nad sprzętem tej kategorii trwają w najlepsze, bowiem sprawa nie dotyczy już „zwykłego” komputera kwantowego, lecz jego skalowalnej wersji. Czym jest skalowalność w kontekście sprzętu? Otóż oznacza ona, że maszyna taka rozbudowana zostać może o dalsze zasoby programowe bądź sprzętowe celem zachowania akceptowalnej wydajności. Jak łatwo się domyślić, stworzenie tak zaawansowanej konstrukcji od podstaw wymaga pracy specjalistów z najróżniejszych dziedzin, jak chociażby fizyków czy teoretyków-elektryków. Na szczęście Microsoft zbierał od dawna w swych szeregach ludzi o takich talentach, co - jak widać - wyszło mu na dobre. W projekcie uczestniczyć mają także grupy eksperymentalne z Danii, Holandii oraz Australii. Ponadto Microsoft Station Q uczestniczyć ma w badaniach nad super-czystymi półprzewodnikami, oraz ich połączeniem z nadprzewodnikami.

Niezależnie od tego, czy uda im się osiągnąć cel, badacze Microsoftu zdecydowanie dokonają postępu w dziedzinie techniki kwantowej. Należy mieć na uwadze fakt, że jest to w chwili obecnej strefa badań czysto teoretycznych, któż więc może przewidzieć, co uda im się odkryć podczas tych pięciu lat? Tak czy inaczej badacze zakładają, że w ciągu dekady będziemy dysponować komputerem kwantowym, zdolnym choćby do łamania współczesnych systemów kryptograficznych.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-signs-five-year-agreement-purdue-university-build-scalable-quantum-computer/

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor