Uniwersytet przyszłości? HoloLens uczy anatomii

Uniwersytet przyszłości? HoloLens uczy anatomii

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/9/2015, 3:41 PM

Liczba odsłon: 2384

Microsoft opublikował nowe wideo, ukazujące jego współpracę z Case Western Reserve University na polu technologii holograficznej. Partnerstwo to zostało ogłoszone już w trakcie tegorocznej konferencji deweloperskiej Build. CWRU to prywatna instytucja badawcza z Cleveland w stanie Ohio, która zamierza wykorzystać HoloLens, by nauczać anatomii i rozwiązywać medyczne problemy.

Dwuminutowe wideo w serwisie YouTube ukazuje sposób, w jaki HoloLens radzi sobie z projektowaniem ludzkiego ciała, wliczając w to jego wewnętrzne powłoki. Dzięki temu studenci mogą łatwiej poznać i zrozumieć ludzką anatomię. To również kolejny przykład pragmatycznego zastosowania HoloLens. Urządzenie nie służy bowiem jedynie do rozrywki (choć pod tym kątem będzie nadal rozwijane) czy uruchamiania holograficznych aplikacji. Hologramy przysłużą się również nauce, zwłaszcza w scenariuszach, gdy obecność żywego człowieka może okazać się niemożliwa. Przykładem takiego zastosowania jest choćby współpraca z NASA.

Z holograficznego modelu człowieka można za pomocą kilku gestów niejako "wypreparować" poszczególne partie ciała - szkielet, układ mięśniowy czy poszczególne organy. Dany organ można zaś przybliżać, obracać, przenosić i zaglądać do środka. W przypadku żywego człowieka byłoby to praktycznie niemożliwe. Naukowcy tworzą już prezentacje, które będą wyświetlane studentom. Na zamieszczonym nagraniu możemy zobaczyć to, co będzie widoczne dla użytkowników poprzez soczewki HoloLens. Stojący w danym punkcie holograficzny model może być oglądany przez praktycznie dowolną liczbę studentów dokoła niego. Przypomina to nieco antropologiczne muzeum, jednak na zupełnie nowym poziomie interakcji.

Badacze z Case Western Reserve University są przekonani, że dzięki HoloLens uda im się wykształcić w pełni profesjonalnych lekarzy. Zastosowanie technologii holograficznej w dydaktyce wydaje się dziś naturalną konsekwencją komputeryzacji, która od kilku dekad ułatwia życie naukowcom i studentom.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia