Przyszłe urządzenia Microsoftu z dedykowanym procesorem AI od Intela?

Przyszłe urządzenia Microsoftu z dedykowanym procesorem AI od Intela?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/9/2018, 2:10 AM

Liczba odsłon: 1724

Na minionym Windows Developer Day Microsoft przedstawił platformę Windows AI, która umożliwi deweloperom infuzję sztucznej inteligencji i machine learningu do aplikacji dla Windows 10. Windows ML - bo taka jest rzeczywista nazwa platformy - umożliwia podział obciążeń na różne podzespoły, w tym CPU, GPU i zaprojektowaną specjalnie dla tego typu zadań jednostkę VPU. Czy właśnie w nią Microsoft wyposaży swoje przyszłe urządzenia?

Intel VPU

VPU (Vision Processing Unit) to specjalnie zaprojektowany procesor, będący rodzajem lokalnego akceleratora w przetwarzaniu zasobów sztucznej inteligencji. Intel opracował Myriad X, pierwszy na świecie układ SoC (System-on-Chip) z dedykowanym silnikiem Neural Computing Engine, który przyspiesza deep learningowe inferencje (procesy "myślenia") po stronie urządzenia. Silnik ten jest zintegrowanym z SoC blokiem sprzętowym pełniącym rolę procesora dla głębokich sieci neuronowych, pracujących przy dużych prędkościach, niewielkim poborze mocy i z zachowaniem dokładności. Innymi słowy dzięki VPU urządzenia mogą widzieć, rozumować i odpowiadać na sygnały z otoczenia w czasie rzeczywistym. Obsługa VPU dostępna jest oczywiście na platformie Windows ML - nad wsparciem tym Microsoft ściśle współpracował z Intelem.

"Technologia VPU Intel Movidius zapewniać będzie coraz bardziej wyrafinowane doświadczenia AI setkom milionów użytkowników Microsoftu na świecie" - mówił Remi El-Ouazzane, VP w Intel i dyrektor naczelny Intel Movidius. "To tylko ostatni przykład tego, jak Intel coraz szybciej spełnia obietnicę wyprowadzenia AI z centrów danych do urządzeń końcowych za pośrednictwem naszej wysokowydajnej, niepotrzebującej wielkiej mocy technologii procesorów wizyjnych". O współpracy z twórcami VPU entuzjastycznie wypowiadał się też Kevin Gallo, CVP z Windows Developer Platform w Microsoft. Współpraca ta poprzez użycie Windows ML i VPU Movidius ma dać deweloperom dostęp do "angażujących i magicznych doświadczeń AI". Wiemy już, że jeśli obliczenia AI mają być wykonywane na urządzeniu, to musi mieć ono w miarę solidne podzespoły, a najlepiej specjalnie dedykowane układy. Rzecz w tym, że takich urządzeń jest jak na lekarstwo.

Microsoft nie ma jeszcze w swoim portfolio żadnego urządzenia konsumenckiego wyposażonego w Vision Processing Unit (nie licząc szczególnego przypadku HPU w HoloLens), ale sytuacja może wkrótce ulec zmianie. Kto wie, być może Microsoft upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu i połączy VPU Intela z Windows Mixed Reality? O nadchodzącym trendzie "MR + AI" bez ogródek pisał przecież Alex Kipman. Więcej szczegółów poznamy zapewne niebawem. Już w maju odbędzie konferencja Microsoft Build 2018, czyli najlepsza dla Microsoftu okazja, by podzielić się z deweloperami najświeższymi osiągnięciami, także w dziedzinie AI.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia