Copilot czy ChatGPT - który jest lepszy? Porównanie

Copilot czy ChatGPT - który jest lepszy? Porównanie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/1/2024, 6:30 PM

Liczba odsłon: 3241

Konwersacyjna sztuczna inteligencja istnieje od lat, ale pierwszym tego typu produktem, który zyskał popularność, był dopiero ChatGPT wydany w pod koniec listopada 2022 roku. Niedługo po nim Microsoft uruchomił swoją własną usługę, opartą na tej samej technologii: Bing Chat, parę miesięcy później przemianowany na Microsoft Copilot. Mimo że obie platformy wykorzystują ten sam model GPT rozwijany przez OpenAI, to ich działanie różni się od samego początku w sposób zasadniczy. Wydaje się też, że ChatGPT stał się bardziej powszechnie znany od Copilota. Dlaczego właściwie tak się stało i czy słusznie? Czy w pojedynku Copilot vs ChatGPT można wyłonić zwycięzcę? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, porównując historię i możliwości techniczne obu aplikacji, w tym ich możliwości wnioskowania, generowania obrazów, odpowiadania na pytania, interfejsu użytkownika oraz dostępności.

Spis treści

ChatGPT - co to jest?

ChatGPT (Chat Generative Pre-trained Transformer) to czatbot uruchomiony przez OpenAI 30 listopada 2022 roku. W oparciu o multimodalne, duże modele językowe (LLMs) generuje odpowiedzi na pytania i polecenia użytkownika. Początkowo oparty na modelu GPT-3.5, otrzymał nielimitowany dostęp do GPT-4 dopiero w sierpniu 2023 roku, początkowo tylko w edycji Enterprise. Już w styczniu 2023 roku był najszybciej rozwijającą się aplikacją konsumencką w historii, gromadzącą 100 milionów użytkowników. To właśnie Chatowi GPT przypisuje się rozpoczęcie boomu AI, który zapoczątkował nowy rozdział w historii rozwoju SI i bezprecedensowy rozwój usług w tej dziedzinie. Niebagatelny wpływ na to miał Microsoft - największy inwestor OpenAI - który dofinansował firmę kwotą co najmniej 10 miliardów dolarów, aby móc później implementować jej technologię we własnych produktach, o czym później.

Mimo bardzo nowatorskiej implementacji sztucznej inteligencji ChatGPT był początkowo mocno limitowany - zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do aktualnej wiedzy, informacji z Internetu i modeli językowych (Large Language Models). Jeszcze w 2023 roku ChatGPT dysponował wiedzą ograniczoną do wydarzeń i informacji sprzed września 2021 roku. Nie mógł jej aktualizować ani wyszukiwać w Internecie, tak jak robił to Czat Bing (później przemianowany na Microsoft Copilot). Od maja 2023 r. użytkownicy ChatGPT Plus mogli testować wtyczkę/dodatek Browse with Bing, która rozszerzyła możliwości czatbota o funkcjonalność Bing, czyli wyszukiwanie w Internecie i dostęp do aktualnej wiedzy. Innym sporym ograniczeniem darmowej wersji jest brak możliwości wprowadzania obrazów jako danych wejściowych, znacznie lepszego rozumienia języka, wnioskowania i innych nowszych rozwiązań oferowanych przez model GPT-4 obecny w darmowym Copilocie (od marca 2024 dostępny jest już GPT-4 Turbo).

Poza działaniem jako standardowy chatbot AI, czyli sztuczna inteligencja rozmawiająca na czacie, ChatGPT oferuje sporo funkcji generatywnych i nie tylko. Potrafi m.in. pisać i debugować programy komputerowe, komponować muzykę, pisać wiersze, wypracowania, eseje, piosenki czy opowiadania, odpowiadać na pytania testowe, generować pomysły na biznes, tłumaczyć i podsumowywać tekst, symulować całe pokoje czatu, grać w kółko i krzyżyk, emulować Linuksa, symulować bankomat i nie tylko. Od marca 2023 r. dzięki pluginom (wtyczkom) ChatGPT można rozszerzyć o dodatkowe umiejętności, takie jak przeglądanie Internetu czy interpretowanie kodu programistycznego. Warto jednak pamiętać, że możliwości programistyczne Chatu GPT są ograniczone, a zainteresowani prawdziwym asystentem AI deweloperzy powinni raczej sięgnąć po GitHub Copilot. Jeśli chodzi o obsługę pluginów, to ChatGPT wyprzedził Copilota Microsoftu o dobre pół roku.

Jeśli chodzi o czatbota OpenAI, w chwili publikacji tego artykułu model GPT-4 pozostaje dostępny tylko dla płatnych użytkowników ChatGPT Plus (20 dolarów miesięcznie) oraz wyższych planów Team i Enterprise, a także płatnego API OpenAI. Użytkownicy darmowego ChatGPT Free mogą korzystać tylko z modelu GPT-3.5. Przypomnijmy, że GPT-4 jest najnowszą iteracją, wydaną w marcu 2023 roku, podczas gdy GPT-3.5 pochodzi z marca 2022 roku.

Microsoft Copilot - co to jest?

Copilot został uruchomiony kilka miesięcy po Chacie GPT, 7 lutego 2023 r., najpierw pod nazwą Bing Chat (Czat Bing). Od początku symbolizowało to ważne połączenie z wyszukiwarką Bing. Copilot mógł bowiem od samego początku wyszukiwać w Internecie i z biegiem czasu zdobywać nową wiedzę. Jego wiedza była więc zawsze aktualna. Bing Chat był początkowo integrowany nie tylko ze stroną Bing, ale też z przeglądarką Microsoft Edge, w której otrzymał własny panel boczny. Dzięki temu Edge stał się pierwszą na świecie przeglądarką z wbudowaną AI. We wrześniu 2023 r. Microsoft zaczął przemianowywać Bing Chat w różnych jego wersjach na " Microsoft Copilot". W tym samym roku ukazały się jeszcze inne jego integracje, w tym z systemami Windows 11 i Windows 10 (jako Windows Copilot, a następnie Copilot w Windows), a także SwiftKey i Skype. Na szczególną uwagę zasługuje Copilot w Windows, który pozwala użytkownikom wydawać polecenia, które ten wykonuje w systemie i aplikacjach, a także zadawać pytania na temat systemu i uzyskiwać porady, a także sugestie działań. Oprócz technologii dostarczonej przez OpenAI wykorzystywana jest tu także sztuczna inteligencja Microsoftu.

Bezpłatna wersja Copilot (wówczas jeszcze pod nazwą Bing Chat) przeszła na GPT-4 już w połowie marca 2023 roku (a rok później na GPT-4 Turbo), co odblokowało znacznie więcej możliwości niż oferuje darmowy ChatGPT, a także stało się to na kilka miesięcy przed wprowadzeniem tego modelu do komercyjnej wersji czatu OpenAI. Istotną zaletą najbardziej aktualnej wersji GPT jest to, że przetwarza nie tylko tekst, ale i obrazy. Możesz mu więc zadać pytanie typu Co jest niezwykłego na tym zdjęciu albo Co jest zabawnego w tym obrazie. Możesz nawet wrzucić samą grafikę z tekstem i poczekać, jak Copilot odpowie na zawarte w niej pytanie w kontekście tego właśnie obrazu. Model ten wypada też znacznie lepiej w prawie wszystkich benchmarkach/egzaminach w porównaniu z GPT-3.5.

Usługa jest także dostępna w wersji premium jako Copilot Pro dla subskrybentów Microsoft 365 Personal oraz Microsoft 365 Family. W cenie 20 dolarów miesięcznie na użytkownika klienci Copilot Pro uzyskują dostęp do Copilota w aplikacjach Word, Excel, PowerPoint i OneNote na Windows, macOS i iPada, priorytetowy dostęp do najnowszych modeli LLM (Large Language Models), codzienne punkty doładowujące Designera (dawniej Kreator Obrazów Bing) i możliwość tworzenia własnych copilotów.

Jeśli mowa o aplikacjach Office, to nie sposób nie wspomnieć o Copilot dla Microsoft 365 (Copilot for Microsoft 365, dawniej jako Microsoft 365 Copilot), dodatkowo płatnej usłudze, która umieszcza Copilota w aplikacjach, takich jak Word, Excel, PowerPoint, Teams, Outlook, Loop i nie tylko, a także daje dostęp do Copilot Studio, komercyjnej ochrony danych i innych udogodnień. W tym wydaniu chatbot AI nie tylko generuje odpowiedzi, ale też zawartość typową dla aplikacji, np. tabele, wykresy czy całe prezentacje. Możesz mu także wydawać praktycznie dowolne polecenia we wspomnianych aplikacjach. Innymi słowy nie musisz wiedzieć, jak coś zrobić, bo Copilot już to wie i wystarczy go o to poprosić. Szerzej wyjaśniamy to w artykułach:

Generowanie obrazów

Copilot czy ChatGPT - który radzi sobie lepiej z tworzeniem obrazów? Najpierw poprosiliśmy o to ChatGPT. Użyliśmy prompta "stwórz obraz klepsydry w stylu picasso". W odpowiedzi otrzymaliśmy "opis obrazu klepsydry w stylu Picassa", który wygląda na typowe halucynacje czatbota. Jest to po prostu zmyślony opis wyobrażonego obrazu bez żadnych dalszych wyjaśnień, źródeł, odnośników czy przycisków zachęcających do dalszych iteracji. Taka odpowiedź jest spodziewana, bowiem darmowy ChatGPT nie ma bezpośredniej integracji z żadnym generatorem obrazów.

Generowanie obrazów w ChatGPT

Taki samy prompt wpisaliśmy na czacie Microsoft Copilota i oczywiście po paru sekundach otrzymaliśmy spodziewane rezultaty. Copilot jest bezpośrednio zintegrowany z Projektantem (Microsoft Designer, dawniej Kreator obrazów Bing), generatywną SI opartą na silniku DALL-E 3. Tworzenie obrazów przez AI w Copilocie jest darmowe i nie wymaga upgrade'owania do wyższych planów. Po udostępnieniu pierwszych wyników Copilot daje od razu własne propozycje, np. "Dodaj więcej kolorów" i "Zmień tło na niebieskie".

Generowanie obrazów w Copilot

Choć możemy samodzielnie wpisać dowolne polecenie, aby uzyskać grafiki w innym stylu lub z innymi sugestiami, to korzystamy teraz z gotowej opcji "Dodaj więcej kolorów". Generator obrazów po chwili udostępnia dużo bardziej kolorowe obrazy - nadal w tym samym stylu.

Generowanie obrazów w Copilot

Aby zobaczyć obraz w pełnej rozdzielczości (1024 x 1024 pikseli), pobrać go lub udostępnić, wystarczy go kliknąć. Otworzy się on w pełnej krasie razem z przyciskami akcji na nowej stronie Microsoft Designer w Copilot:

Generowanie obrazów w Copilot

Copilot – w przeciwieństwie do ChatGPT – nie tylko generuje, ale też przyjmuje obrazy jako dane wejściowe. Możesz przesłać mu dowolną grafikę i zadać pytanie na jej temat. Jeśli na grafice już znajduje się tekst, nie musisz nawet niczego pisać. Asystent AI sam zinterpretuje obraz, udzieli odpowiedzi lub zaproponuje dalsze polecenia. Oto jeden z przykładów:

Copilot - obrazy jako dane wejściowe

Odpowiedzi na pytania

Copilot czy ChatGPT - który lepiej odpowiada na pytania? GPT-3.5 w ChatGPT nie jest złym modelem, ale pod względem zdolności wnioskowania zostaje daleko w tyle za Copilotem Microsoftu, który działa w oparciu o GPT-4 już w swojej darmowej wersji. Zadaliśmy pytanie "Jakie powiedzenia ma Arnold Boczek?". ChatGPT najpierw napisał, że Arnold Boczek to fikcyjna postać popularna w polskim internecie. Jest to po części prawda, ale nie to przecież jest najważniejsze. Jeśli chodzi o listę popularnych powiedzeń tej postaci, to otrzymaliśmy same halucynacje. Prawdopodobnie żadne z tych powiedzeń nie padło w uniwersum ŚWK. ChatGPT po prostu nie wie i zamiast przyznać się do tej niewiedzy, po prostu zmyśla. Ratuje go tylko zastrzeżenie na samym dole czatu, które głosi, że "ChatGPT może popełniać błędy. Rozważ sprawdzenie ważnych informacji".

ChatGPT - pytania i odpowiedzi

Takie samo pytanie zadaliśmy Copilotowi. Najpierw wskazał dużo dokładniej, że Arnold Boczek to "postać fikcyjna z komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich", a następnie podał kilka autentycznych powiedzeń, które są rzeczywistymi cytatami zaczerpniętymi ze źródeł podanych poniżej. Aplikacja Microsoft Copilot wychodzi też z własnymi propozycjami pytań związanych z tematem.

Copilot - pytania i odpowiedzi

Interfejs użytkownika

Copilot vs ChatGPT - który ma lepszy UI? Znów zaczynamy od Chatu GPT, który chyba z założenia jest mocno minimalistyczny. Niektórym może taki czysty interfejs odpowiadać i z tym trudno dyskutować. Taki układ może sugerować określoną zadaniowość, ale też jak gdyby przerzuca kreatywność na użytkownika. Przypomina to więc bardziej konsolę tekstową niż np. interfejs graficzny Windowsa. Główny ekran ChatGPT wita nas bardzo oszczędnie, poza gołym czatem wyświetlając w zasadzie tylko historię czatów po lewej i parę przykładowych promptów:

Interfejs użytkownika ChatGPT

Wybraliśmy polecenie "Pokaż mi fragment kodu (przyklejonego nagłówka)", w którym ChatGPT prezentuje kod w różnych językach programowania. Na końcu odpowiedzi na czacie znajdują się tylko 3 przyciski: Kopiuj, Wygeneruj ponownie i Zła odpowiedź. Są jeszcze przyciski rozpoczęcia nowego czatu, aktualizacji planu do wyższego i udostępniania czatu. I to w zasadzie tyle.

Interfejs użytkownika ChatGPT

W porównaniu z Chatem GPT produkt Microsoftu jawi się wręcz jako przeładowany funkcjonalnością. Przykładowe prompty opatrzone są grafikami (oczywiście wygenerowanymi przez AI) i wyświetlane na karuzeli. Nad okienkiem pisania znajduje się sekcja "Wybierz styl konwersacji", gdzie możemy wybrać bardziej kreatywny, bardziej zrównoważony lub bardziej precyzyjny styl odpowiedzi Copilota. Jest to funkcja, której ChatGPT nadal nie posiada. W panelu po prawej możemy przejść do innych aplikacji (w tym Kreatora obrazów z Microsoft Designer), wtyczkek oraz historii czatów.

Interfejs użytkownika Microsoft Copilot

Gdy aplikacja Microsoft Copilot udzieli odpowiedzi, znajduje się pod nią kilka rzędów przycisków - "Dowiedz się więcej" z linkami źródłowymi, pasek narzędzi z przyciskami oceniania odpowiedzi, kopiowania, eksportowania, udostępniania i czytania na głos, a także sugestie kolejnych pytań/poleceń nawiązujących do powyższego.

Interfejs użytkownika Microsoft Copilot

Copilot ma także dodatkowy interfejs o nazwie Notes. Służy on do tworzenia, ulepszania i poprawiania promptów w okienku po lewej stronie zamiast w formie dialogu na czacie. Sprawdzi się, gdy potrzebujesz dopracować prompt poprzez wiele iteracji, aby osiągnąć najlepszy wynik. Obsługuje do 18 tys. znaków. Odpowiedzi Copilota pojawiają się w panelu po prawej stronie:

Interfejs użytkownika Microsoft Copilot

Ostatnim interfejsem, któremu się przyjrzymy (choć to nie wszystkie interfejsy Copilota!) jest chat Copilot w Microsoft Edge (dawniej Bing). Jak wspomnieliśmy wcześniej, przeglądarka w Windows 11 była jednym z pierwszych miejsc - obok Bing - w których można było korzystać z tego nowego doświadczenia AI. Sztuczna inteligencja Microsoftu jest dostępna od ręki w przeglądarce - bez potrzeby wchodzenia na jakiekolwiek strony. Wystarczy kliknąć ikonę Copilota w prawym górnym rogu, a następnie korzystać z niego w panelu bocznym.

Interfejs użytkownika Microsoft Copilot

Co szczególnie ważne, Copilot w Edge pozwala zadawać pytania oraz wydawać polecenia dotyczące otwartej strony internetowej. Możesz napisać przykładowo "Podsumuj tę stronę" albo "Przeredaguj tekst na tej stronie" itd. Copilot będzie wiedział, że chodzi o tę właśnie stronę. Nie ma potrzeby wklejania linków w okienku czatu, przechodzenia między różnymi kartami przeglądarki czy opisywania zawartości w jakikolwiek inny sposób. To duże udogodnienie w porównaniu choćby z Chatem GPT.

Interfejs użytkownika Microsoft Copilot

Podsumowanie

Bezpłatna wersja Copilot, podobnie jak bezpłatna wersja ChatGPT, pozwala uzyskiwać odpowiedzi na pytania i otrzymywać wygenerowane treści w sposób, jaki był niemożliwy praktycznie przez całą historię ludzkości - aż do przełomu lat 2022/2023. Aplikacje te przybliżyły sztuczną inteligencję przeciętnemu użytkownikowi. Nie trzeba już być naukowcem, badaczem ani informatykiem, by móc korzystać z tak zaawansowanej technologii w prosty sposób, porozumiewając się z nią naturalnym, potocznym językiem.

Te dwie popularne usługi różnią się na wielu płaszczyznach, o czym mogliście się przekonać w naszym krótkim teście. Oczywiście moglibyśmy mnożyć przykłady w nieskończoność, bowiem możliwości generatywnej AI takie właśnie się zdają - nieskończone! Zachęcamy Was do wyciągnięcia wniosków samemu, ale też podzielenia się nimi w komentarzach. Chętnie poznamy Wasze opinie na temat Copilota i Chatu GPT!

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia