Najnowocześniejsza technologia OpenAI trafi do produktów Microsoftu

Najnowocześniejsza technologia OpenAI trafi do produktów Microsoftu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/24/2023, 8:30 PM

Liczba odsłon: 1442

Po doniesieniach o rozmowach na temat zainwestowania 10 miliardów dolarów w OpenAI Microsoft potwierdził, że rozszerza współpracę z twórcą ChatGPT na trzecią fazę. Całkowita suma nowej inwestycji jest nieznana, ale gigant z Redmond nazywa ją wieloletnią inwestycją o wartości wielu miliardów dolarów.

Partnerstwo Microsoftu z OpenAI rozpoczęło się od inwestycji w wysokości 1 miliarda dolarów w 2019 r., po której w 2020 r. nastąpiła umowa na wyłączną licencję na technologię GPT-3. Teraz firma z Redmond ogłasza, że będzie dalej pomagać OpenAI w jego niezależnych badaniach nad sztuczną inteligencją, inwestując więcej w rozwój i wdrażanie wyspecjalizowanych systemów superkomputerowych. Inną korzyścią płynącą z tej inwestycji jest to, że Azure jest wyłącznym dostawcą chmury OpenAI, który obsługuje obciążenia OpenAI w zakresie badań, produktów i usług API.

Naszą współpracę z OpenAI oparliśmy na wspólnych ambicjach odpowiedzialnego rozwoju najnowocześniejszych badań nad AI i demokratyzacji AI jako nowej platformy technologicznej. W kolejnej fazie naszego partnerstwa deweloperzy i organizacje z różnych branż uzyskają dostęp do najlepszej infrastruktury sztucznej inteligencji, modeli i łańcucha narzędzi na platformie Azure, aby mogli budować i uruchamiać swoje aplikacje.
— Satya Nadella, CEO Microsoft

Microsoft ponownie podkreślił, że partnerstwo pozwoli obu firmom na komercjalizację powstałych w ten sposób zaawansowanych technologii AI. Oznacza to m.in. wdrożenie modeli OpenAI w produktach konsumenckich i korporacyjnych Microsoftu, co potwierdza wcześniejsze plotki z tego miesiąca. W szczególności plany komercjalizacji obejmują:

  • Superkomputery na dużą skalę — Microsoft zwiększy inwestycje w rozwój i wdrażanie wyspecjalizowanych systemów superkomputerowych, aby przyspieszyć przełomowe, niezależne badania OpenAI nad sztuczną inteligencją. Będzie też dalej rozbudowywał infrastrukturę Azure AI, aby pomagać klientom tworzyć i wdrażać ich aplikacje AI na skalę globalną.
  • Nowe doświadczenia napędzane przez AI — Microsoft wdroży modele OpenAI w konsumenckich i korporacyjnych produktach oraz wprowadzi nowe kategorie cyfrowych doświadczeń opartych na technologii OpenAI. Obejmuje to Microsoft Azure OpenAI Service, usługą umożliwiającą deweloperom budowanie najnowocześniejszych aplikacji AI z bezpośrednim dostępem do modeli OpenAI i zaufanym zapleczem chmury Azure z jej możliwościami oraz infrastrukturą i narzędziami zoptymalizowanymi pod kątem AI.
  • Dostarczenie chmury — jako wyłączny dostawca chmury dla OpenAI Azure będzie obsługiwać wszystkie obciążenia OpenAI w zakresie badań, produktów i usług API.

Azure OpenAI Service debiutowała w listopadzie 2021 roku, dając klientom możliwość skorzystania z mocy dużych, generatywnych modeli AI w infrastrukturze Azure. Wraz z dalszymi inwestycjami możliwości te będą jeszcze większe, a ponadto sztuczna inteligencja będzie napędzać więcej usług i produktów Microsoftu. Jednym z nich będzie najprawdopodobniej Windows 12 — pierwszy system, z którym interakcja będzie mocno oparta na AI.