Elon Musk pozwał OpenAI i oskarżył o zarabianie dla Microsoftu

Elon Musk pozwał OpenAI i oskarżył o zarabianie dla Microsoftu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/4/2024, 5:00 PM

Liczba odsłon: 337

Elon Musk jako jeden z założycieli OpenAI wielokrotnie już krytykował działania firmy, zwłaszcza po tym, gdy zaczęła współpracę z Microsoftem. Prezes Tesli, SpaceX i wielu innych przedsiębiorstw poszedł o krok dalej i złożył pozew. Twierdzi on, że OpenAI naruszył własny kontrakt, stając się firmą for-profit, zamiast pozostać organizacją non-profit skupioną na misji rozwijania AI dla dobra ludzkości.

Dokument złożony przez Elona Muska obejmuje roszczenia z tytułu naruszenia kontraktu, naruszenia obowiązku powierniczego i nieuczciwych praktyk biznesowych. Musk był jedną z osób, które zainwestowały w OpenAI w 2015 roku, jednak 3 lata później zrezygnował z posady w radzie dyrektorów, tłumacząc to konfliktem interesów. Wówczas bowiem sztuczną inteligencję rozwijała także jego własna firma – Tesla. Od tego czasu kontrowersyjny biznesmen wiele razy krytykował obecny rozwój AI. Przykładowo w lutym 2023 powiedział, że jednym z największych zagrożeń dla przyszłości cywilizacji jest sztuczna inteligencja.

W pozwie jako oskarżeni wymienieni zostali także CEO OpenAI Sam Altman i President Gregory Brockman. Możemy w nim przeczytać, że OpenAI rozwija sztuczną inteligencję ogólną (silną sztuczną inteligencję), aby mógł na niej zarabiać Microsoft:

OpenAI, Inc. został przekształcony w zamkniętoźródłowy de facto pododdział największej firmy technologicznej świata: Microsoft. Pod kierownictwem swojego nowego zarządu nie tylko rozwija, ale też właściwie dostosowuje AGI, aby maksymalizować zyski dla Microsoftu, zamiast przynosić korzyści ludzkości.
— Elon Musk

Pojawił się też zarzut, że duży model językowy GPT-4 jest zamkniętym systemem, którego szczegóły są znane jedynie firmie oraz jej największemu partnerowi i inwestorowi, Microsoftowi. Musk zarzuca Microsoftowi zarabianie ogromnych pieniędzy na GPT-4 dzięki usługom AI spod szyldu Microsoft Copilot:

Wbrew Umowie Założycielskiej oskarżeni wybrali, by nie używać GPT-4 dla dobra ludzkości, ale jako własnościową technologię, aby maksymalizować zyski literalnie największej firmy na świecie.
— Elon Musk

Mimo że pozew wielokrotnie wspomina Microsoft, to firma nie została w nim ujęta jako oskarżony. Jak dotąd OpenAI nie odpowiedziało na te zarzuty. Więcej o zarzutach Elona Muska względem OpenAI przeczytasz w naszych artykułach:

Źródło: https://www.courthousenews.com/wp-content/uploads/2024/02/musk-v-altman-openai-complaint-sf.pdf

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia